Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.
vyřídím babičce! ale naštěstí už je obleva.
( Nina Šeblová | přečteno: 19455x )
Namrzlé chodníky a neupravené cesty ztěžují pohyb venku zvláště starším lidem. Právě v tomto období nejen oni častěji upadnou či uklouznou. Průběh i léčbu případných úrazů a především zlomenin může výrazně zkomplikovat osteoporóza - řídnutí kostí. Trpíte-li osteoporózou, buďte obzvlášť ostražití!
U starších lidí je riziko pádu a vzniku zlomenin vyšší hlavně z těchto důvodů:
Lékaři proto starším lidem doporučují, aby své pochůzky a nákupy v zimních měsících raději přenechali příbuzným a omezili je na minimum. Zdravotní stav je u těchto lidí křehký, a i když se cítí dobře, může je nepřívětivé počasí a teploty pod nulou zaskočit a způsobit jim nečekanou slabost, která povede k pádu.
V České republice má každá třetí žena a každý pátý muž starší padesáti let osteoporózu takového stupně, že i při malém úrazu hrozí riziko zlomeniny. Pokud již dojde ke zlomenině, je léčení a srůstání zlomeniny kvůli osteoporóze těžší. V některých případech osteoporóza znesnadňuje či dokonce vylučuje operativní řešení zlomeniny.
Riziko osteoporózy si však dostatečně neuvědomujeme. Každých třicet minut utrpí jeden obyvatel České republiky zlomeninu, která se stala kvůli osteoporóze. Bohužel až 20 % z lidí, kteří si takto něco zlomí, do jednoho roku umírá na následky úrazu (např. zápal plic z proleženin). Až polovina ostatních, kteří úraz přežijí, má trvalé následky.
Osteoporóza je zákeřná, protože projevy této nemoci nejsou spojeny s konkrétními příznaky. Pokud se u vás objevují následující kritické faktory, zvažte návštěvu osteo pracoviště, kde vám zhodnotí stav vašich kostí. Osteo pracoviště naleznete většinou na interních odděleních větších nemocnic. Provádějí diagnostiku osteoporózy, stanoví rozsah onemocnění, stanoví jeho příčiny, navrhnou a povedou léčbu. Kritické faktory:
Začít s prevencí osteoporózy se musí již v dětství a musí trvat po celý život. Rizikové faktory vzniku osteoporózy jsou jednak ty, které neovlivníme a pak ty, které ovlivnit můžeme zdravým životním stylem. Neovlivníme naše pohlaví (častěji se osteoporóza vyskytuje u žen), genetické vlivy, lidskou rasu (běloši mají k tomuto onemocnění větší sklony než rasy jiné), vlivy geografické a klimatické.
Dále jsou ale faktory, které můžeme ovlivnit a snížíme tak riziko vzniku této nemoci: dostatek rozmanitého pohybu během celého života, strava bohatá na vápník (bohatým zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, mléko či mák), nekouřit, nepít alkohol a příliš mnoho černé kávy (zhoršuje to metabolismus vápníku) a samozřejmě se snažit předcházet pádům, při kterých zlomeniny nejčastěji vznikají.
Prevence pádů je především kvalitní obuv. Odtsraňte případné překážky doma, abyste snížili riziko vzniku zlomeniny v domácím prostředí. Buďte i v pokročilejším věku v přiměřené fyzické kondici - to vám zajistí lepší pohybovou koordinaci.
První pomoc je nutné u zlomnin poskytnout co nejdříve - zvláště v zimě totiž hrozí podchlazení. Naštěstí je první pomoc u zlomenin jednoduchá a zvládne ji každý. Jak na to, čtěte dále.
Zlomeniny rozlišujeme na zavřené a otevřené. Otevřené jsou ty, které v místě zlomeniny mají tržnou ránu (nemusí se nutně jednat o kost, která protrhla kůži).
Zlomeniny za žádných okolností nerovnáme, končetinu ponecháme ve stejné poloze a fixujeme ji dlahou. Dlahu přiložíme ke zlomené končetině a ovážeme ji - dlaha musí dosahovat na obě strany až za další kloub. Pokud má například zraněný zlomené předloktí, dlahu je nutné přiložit od dlaně až nad loket.
Pokud nemáte originální dlahu a musíte z nějakého důvodu postiženého transportovat, je jednoduché vyrobit si dlahu improvizovanou. Za dlahu poslouží dostatečně silný klacek, deštník, dlouhé pravítko či trubka. Pokud dojde ke zlomenině dolní končetiny, můžete ji fixovat i přivázáním ke druhé noze. Při znehybňování horních končetin se také používá trojcípý šátek, na který poraněnou ruku zavěsíte. U otevřených zlomenin ránu sterilně zakryjeme, abychom zamezili znečištění, a zlomeninu fixujeme tejným způsobem jako zlomeniny zavřené.
U závažnějších a bolestivých zlomenin je vhodnější fixaci nechat na záchranné službě a do příjezdu posádky zajistit hlavně tepelný komfort zraněného, znehybnění pak provede posádka často až po podání účinných léků proti bolesti, zpravidla přímo do žíly, takže účinkují prakticky ihned.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
JjGPlZ rxuylofhwkis, [url=http://nsyncbvgvfbk.com/]nsyncbvgvfbk[/url], [link=http://mmfoltpxuysz.com/]mmfoltpxuysz[/link], http://bjcmlsyltklc.com/
Přidat nový komentář