Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.
Fluoróza je nevratné poškození skloviny vyvolané nadměrným přísunem fluoru v období její mineralizace. Nejčastějším projevem zubní fluorózy jsou bílé nebo hnědé lokalizované skvrny či pruhy sledující vývojové linie zubu. Mírná fluoróza bývá provázena bílými lokalizovanými flíčky, které nemají zásadní vliv na kvalitu skloviny. Těžší forma zubní fluorózy vede k vážnému narušení skloviny, které se projevuje pórovitostí nebo ztrátou povrchových vrstev zubu. Je charakterizována rozsáhlými hnědými pigmentacemi skloviny.
Fluorózu způsobuje dlouhodobě zvýšený denní příjem fluoru, který se v nadbytečném množství ukládá v lidském těle. Za hlavní zdroj fluoru považujeme stravu a zubní pastu. Doplňkovými zdroji jsou fluoridové gely, fluoridové tablety, sůl s fluorem apod. Pokud denní příjem fluoru ze stravy odpovídá denní doporučené dávce, není vhodné dále zvyšovat přísun fluoru z doplňkových zdrojů. Jestliže tato skutečnost nastane během mineralizace zubů (u člověka zuby mineralizují ještě v prvních letech života), prvním projevem přebytečného množství fluoru v lidském organismu bude zubní fluoróza. Z tohoto hlediska jsou zubní fluoróze vystaveny obzvláště děti předškolního věku. U dětí často dochází k užívání nevhodné zubní pasty, převážně s vysokým obsahem fluoru.
Naše internetová lékárna nabízí velké množství produktů na péči o dětský chrup.
Možností redukce zubní fluorózy je několik. Z hlediska invazivnosti zákroku je však nejvhodnější metodou domácí bělení pomocí nosiče pod dohledem zubního lékaře. Obvykle je zubní fluoróza redukovaná během 4-6 týdnů. Mohou však nastat případy, kdy je nutné prodloužit dobu bělení na 3-6 měsíců. Tyto případy jsou však ojedinělé.
Přečtěte si také
Zuby nesnášejí drhnutí, kyselé potraviny a tvrdé kartáčky
Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?
Při úrazech zubů je důležitý čas
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.