Můžete se nakazit výhradně pohlavním stykem a to, že máte syfilis, čili příjici, zjistíte většinou za 21 dnů podle deprese, únavy, zvýšené teploty, bolesti kloubů a kostí.
Podle Světové zdravotnické organizace se každý den nakazí sexuálně přenosnou infekcí až milion lidí. Nejčastější z nich je lidský papilomavirus (HPV), který může způsobit rakovinu děložního čípku nebo genitální bradavice u žen i mužů. Právě střídání sexuálních partnerů označují odborníci za jeden z rizikových faktorů.
Nakazit se ale lze i od jediného člověka
„HPV infekcí se můžeme nakazit i od jediného, třeba vůbec prvního partnera, kterého v životě poznáme,“ říká doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., předseda České menopauzální a andropauzální společnosti a doplňuje:
„Samozřejmě zároveň platí, že čím větší počet partnerů za život vystřídáme, tím většímu riziku nákazy sexuálně přenosnou infekcí se vystavujeme.“ Nejčastější sexuálně přenosnou infekcí, s níž se za život setká 8 z 10 lidí, je tzv. HPV infekce. Ta může v některých případech způsobit například genitální bradavice ale i rakovinu děložního čípku nebo anu. Podle doc. Faita se infekce projeví jen u přibližně 10 % nakažených.
„Virus se může přenášet z jednoho člověka na druhého bez jakýchkoli průvodních příznaků a infekce se často projeví až za několik let,“ varuje doc. Fait. Nakažená osoba jej tak může nevědomě předat svému partnerovi nebo partnerce.
„Přítomnost HPV infekce lze sice zjistit testem na HPV jak u mužů, tak u žen. Nicméně je nutné si rozmyslet, co budeme s výsledkem dělat, jestli kvůli možné nákaze například partnera opustíme. Nejsnazší je se jednou pro vždy předem naočkovat,“ říká doc. Fait.
Sexuálně přenosné nemoci jsou stále tabu
Se všemi sexuálně přenosnými infekcemi se stále pojí velké tabu a lidé se bojí svěřit svým partnerům i lékařům.
„Sexuálně přenosné nemoci mohou být zejména pro mladé lidi velmi stresující. Bývají mylně spojovány s promiskuitou a nemocný se obvykle obává odsouzení od svého okolí. Zejména pro ty, kdo onemocní v dospívání, je celá situace traumatizující a může negativně ovlivnit rozvoj budoucích partnerských vztahů,“ říká Mgr. Miroslav Zachovalý, vedoucí terapeutického centra v Jihomoravském kraji, které spadá pod společnost Podané ruce. HPV infekce je zrádná, protože se šíří i intimním kontaktem, pohlavní styk tak k přenosu není vůbec nutný.
Účinná prevence existuje
Zcela spolehlivou ochranou je pouze úplná sexuální abstinence. Účinnou prevencí je kromě sexuálního půstu také očkování. Šíře ochrany proti HPV typům je dána výběrem vakcíny. Dívkám i chlapcům ve věku 13 let očkování hradí pojišťovny. Vakcinace je nejúčinnější ještě před zahájením sexuálního života, lékaři proto doporučují očkovat mladé lidi včas, například při třináctileté preventivní prohlídce.
„Na rozvinutou HPV infekci bohužel neexistuje léčba a jediná cesta, jak se před stykem s infikovaným jedincem chránit je očkování. Jde zároveň o jednoduché a bezpečné řešení. Rodiče mohou vakcinací svým dětem do budoucna ušetřit řadu komplikací,“ uzavírá doc. Fait.