Zvracení není nemoc sama o sobě, je to vždy jen příznak, znamení nějaké poruchy. Příčin zvracení je velmi mnoho a zvracení může být někdy nevinnou, episodickou poruchou, jindy projevem vážného onemocnění.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Rýma, kašel, angína. Myslíte si, že patří jen k chladným měsícům roku? Omyl! Mohou vás nebo vaši rodinu potrápit i v létě a vězte, že je třeba je vyležet úplně stejně jako v zimě. Jinak si zahráváte se zdravím.
Letní infekce navíc nebývají jen banální. Patří mezi ně také sice méně časté, ale mnohem závažnější choroby jako je meningokoková infekce nebo nákaza přenášené klíšťaty, tedy lymeská borelióza a klíšťová encefalitida.
Typickým letním onemocněním, které postihuje zejména cestovatele do zahraničí, je nicméně průjem, ale běžné jsou i rýmy, kašle nebo angíny. Zejména v druhé půli léta se objevuje nemoc, které se laicky říká "třídenní chřipka" nebo také "letní chřipka". Není tak závažná jako chřipka pravá, která může člověka upoutat na lůžko až na dva týdny, ale i tak je třeba zpomalit. "Mezi příznaky patří teplota, bolest kloubů, bolest svalů. Její průběh je lehčí a během několika dnů sama mizí. Často ji provázejí průjmy," popisuje Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Léčba je jednoduchá - zůstaňte v posteli, hodně pijte, a pokud horečka přesáhne 38 stupňů, srážejte ji pomocí léků. "Pokud však potíže přetrvávají, je na místě vyhledat lékaře.
Jsou lidé, které může i taková zdánlivě banální záležitost poškodit, třeba babičku s cukrovkou rozhodí velmi rychle," dodává Kynčl. K šíření podobných lehčích viróz přispívají prudké změny teploty. "Klimatizace, ať už v autě nebo v budově, může fungovat jako spouštěč virových nákaz. Vnímavější jedinci, pokud jsou teplotní rozdíly vyšší než deset stupňů, pak snadněji podlehnou virovému onemocnění," varuje primářka infekční kliniky pražské nemocnice na Bulovce Hana Roháčová.
Poněkud vážnější situace nastává při angíně. Bakteriální, nejčastěji streptokokové angíny se objevují celý rok. Postihují hlavně děti ve věku pět až patnáct let. V létě však přibývá angín virových. Krční mandle a okolní mízní uzliny jsou při nich prosáklé, na patře se objevují vřídky. Teplota obvykle trvá dva až čtyři dny. Ani tady nemá cenu dávat antibiotika, protože původcem onemocnění je virus. "Letní angíny se nesmějí přecházet, jinak hrozí, že by mohly postihnout klouby nebo vnitřní orgány," varuje pražský dětský lékař Milan Kudyn.
Přidat nový komentář