MUDr. Tomislav ŠvestkaIV. interní klinika, 13. prosince 2001
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Nejčastější příčinou nemoci je chronický alkoholizmus. Alkohol poškozuje buňky slinivky, ty pomalu odumírají a jsou nahrazovány vazivem. Pokles funkcí slinivky se vyskytuje i u cystické fibrózy. Některé velmi vzácné formy chronického zánětu slinivky jsou dědičným onemocněním.
Jakou funkci má slinivka? Čtěte v tomto článku.
Projevy a diagnostika chronické pankreatitidy
Stav se projevuje občasnými méně intenzivními, ale nepříjemnými bolestmi břicha a trávicími obtížemi. Bolesti jsou častější po jídle. Nemocný hubne a může trpět průjmy způsobenými nedostatečným trávením a vstřebáváním potravy. Stolice bývá nažloutlá, mastná a páchnoucí. U pokročilých forem se může začít projevovat nedostatečná schopnost slinivky vytvářet inzulin, u postiženého vzniká cukrovka.
Období relativního klidu může být vystřídáno obdobím náhlého zhoršení, které může být svým průběhem podobné akutnímu zánětu slinivky.
O akutním zánětu slinivky se můžete dočíst zde.
Při stanovení diagnózy lze vyšetřovat hladiny pankreatických enzymů v krvi nebo ve stolici. Jedná se však spíše o orientační a ne úplně přesné informace, neboť pokles koncentrace enzymů nemusí být vždy zachytitelný. Jisté patologické změny na slinivce jsou patrné při ultrazvuku a CT břicha, zobrazit si pankreatický vývod lze i pomocí ERCP vyšetření.
Léčba
Pacient nesmí pít alkohol a musí mít kvalitní výživu s určitým omezením tuků v potravě. Několikrát denně se podávají v lékové formě uměle připravené trávicí pankreatické enzymy. Lékový obal musí mít takový charakter, aby enzymy ochránil před žaludeční kyselinou a uvolnil je až v tenkém střevě, kde pak plní svou trávicí funkci.
Protože chronická pankreatitida významně zvyšuje riziko vzniku rakoviny slinivky břišní, měli by být pacienti se zánětem slinivky pravidelně sledování v gastroenterologické ambulanci.
Přidat nový komentář