Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.
Diabetes mellitus (cukrovka) je metabolické onemocnění charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). Ta může být důsledkem nedostatku inzulínu, pak hovoříme o DM 1.typu, nebo v důsledku nedostatečné citlivosti tkání na inzulín - DM 2.typu.
Často nejsou přítomny žádné klinické příznaky, a přesto je pacientovi diabetes diagnostikován. Výskyt projevů cukrovky závisí na hodnotě hladiny krevního cukru a na rychlosti vývoje choroby.
Cukrovka znemožňuje tělu využívat sacharidy v potravě na energii. Výsledkem je zvýšená hladina krevního cukru, která, pokud není dlouhodobě regulována, vede k onemocnění srdce, k nervovému a orgánovému poškození, ke ztrátě zraku a k dalším komplikacím. Po upadnutí do hyperglykemického kómatu může jedinec dokonce bojovat o život.
Mezi nejčastější příznaky, které by vás měly přivést do ordinace lékaře patří:
Žízeň - patří mezi první příznaky, jež mohou na cukrovku upozornit. Sucho v ústech, časté močení ve dne i v noci. To vše je způsobeno vysokou hladinu krevního cukru. Cukr na sebe váže vodu a odvádí ji do moči, to vede k dehydrataci organismu.
Časté močení - pokud jste nuceni chodit na záchod mnohem častěji než obvykle, může to být způsobené vyšší koncentrací glukózy v krvi. Ledviny jí nedokážou filtrovat zpátky do krve, a proto odchází z těla močí. U dětí se může objevit noční pomočování.
Únava - abnormální hladina cukru v krvi může způsobovat únavu, jako důsledek nedostatku energie. Tělo nedostává dostatek živin, aby mohlo normálně fungovat.
Špatně se hojící rány a infekce - Z důvodů dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi je narušen přirozený proces hojení ran a snížena schopnost bojovat s infekcemi. U žen se obvykle vyskytují močové a vaginální infekce, u mužů jsou častější afty v ústech. Objevit se mohou i červené, oteklé a citlivé dásně a svědění kůže, především v oblasti třísel.
Pocit špatného prokrvování periferních částí těla (nohy, ruce) - pocit mravenčení
Hubnutí a stavy prudkého hladu, které ovšem vedou ke snižování hmotnosti. Buňkám se nedostává dostatek energie a tak ji začínají čerpat z tělesných tkání a tuků, což má za následek úbytek na váze.
Polycystistická ovaria (cysty na vaječnících) u žen - mohou způsobit inzulínovou rezistenci, která může vést ke vzniku cukrovky.
Rozmazané vidění - vysoká glykemie může způsobit zhoršení zraku, oko nedokáže dobře zaostřit. Někdy může čočka dokonce otéct, nebo se zakalit.
Více pigmentu v kožních záhybech - kožní receptory reagují na velké množství inzulínu tak, že se v kožních záhybech začne tvořit více pigmentu (nejčastěji se tak děje v oblasti krku).
Jedná se o příznaky necharakteristické, které se mohou objevit i z jiných důvodů než je právě onemocnění cukrovkou. Mimo již zmíněného chybění jakýchkoliv příznaků se též může cukrovka projevit poruchou vědomí až kómatem, dechem páchnoucím po acetonu, zvýšenou kazivostí chrupu, předčasnou paradentózou, poruchami potence, poruchami zažívání, průjmy, a podobně.
Čtěte také: Čtvrt milionu Čechů neví, že mají cukrovku
V případě, že se některý z těchto symptomů opakovaně projevuje, je vhodné navštívit praktického lékaře a zkonzultovat s ním, zda příčinou nemůže být diabetes. Obzvláště pokud spadáte do rizikové skupiny.
Čtěte také: Nové možnosti v diagnostice diabetu
Rizikové faktory vzniku diabetu 2. typu
- Výskyt diabetu 2. typu v rodině
- Věk nad 45 let
- Prokázaná porucha glukózové tolerance
- Nedostatek fyzické aktivity
- Nadváha
- Špatná životospráva
- Dlouhodobý stres
- Gestační diabetes
Čtěte také: Lékařské fórum: Prevencí cukrovky jsou i ořechy a káva
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.