Inzerce https://www.lekarna.cz/jarni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=jarni-nabidka

Použitelnost léků

(PharmDr. Daniela a Pavel Hassmanovi | přečteno: 26730x )

Co rozumíme pod pojmem doba použitelnosti? Je to obvykle měsíc a rok do kdy lze přípravek používat. Tato doba použitelnosti je stanovována specialními postupy a podléhá schvalování SUKL.

Dobrá rada
shutterstock.com

Na všech stupních distribuce přípravku je nutno dodržovat pokyny pro uchovávání léku uvedené výrobcem, to platí i pro konečného uživatele léku - pacienta. Tedy nebudeme-li léky správně uchovávat, mohlo by dojít k nežádoucímu ovlivnění účinnosti přípravku.

Označení musí mít všechny lékové formy, tj. tablety, dražé, vnitřní i vnější kapky, masti, čípky, injekce....

Také přípravky přímo připravované v lékárně musí mít vyznačenu dobu použitelnosti, je kratší, než u továrně vyráběných přípravků.

Jak takové označení vypadá? Uvedeme zde příklad přípravku s použitelností září roku 2000. Obvykle je na krabičce uvedeno EXP:09/10, či SEPT 2010, nebo 09 2010 popřípadě Spotřebujte do: 09 2010.

Zvláštní skupinu tvoří léky, které je nutné po otevření spotřebovat v krátké době, jde především o sirupy obsahující antibiotika, které jsou naředěny přímo v lékárně. V případě předepsání většího počtu antibiotických sirupů doporučujeme následná balení naředit až po využívání předchozího balení.

Kde můžete informaci o použitelnosti hledat? Pokud máte léky v originálním obalu, najdete datum vyznačeno zevně na krabičce. Tablety balené v blistrech, tedy laicky v "platíčku" mají tento údaj vyražený přímo na blistru. Tablety v lahvičkách mají dobu použitelnosti uvedenu na etiketě, ale i na uzávěru, na dnu lahvičky apod. Přípravky obsahující injekce jsou obdobně označeny na krabičce i na každé jednotlivé injekci. Léky ve formě masti mají označení na ploše tuby, často také ve sváru. Pokud se vám nepodaří expiraci určit, zastavte se v lékárně, jistě se vám pokusí pomoci i přesto, že někdy jde o činnost přímo detektivní.

Jestliže se Vám přesto nepodaří dodržet dobu použitelnosti nebo najdete léky u kterých došlo ke změně jejich vzhledu, odevzdejte přípravek v lékárně, ta ho uloží do speciálního kontejneru a zajistí jeho řádné zlikvidování dle příslušných pravidel.

Věříme, že Vám tento stručný návod, který je určen pro řešení praktických problémů Vás pacientů, pomůže a rádi odpovíme na Vaše případné dotazy.

Zajímalo by vás, zda můžete léky vrátit do lékárny? Ty s prošlou expirací zcela jistě, jako odpad, ale co ty, které jste ani neotevřeli? Více se dozvíte tady.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 490 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kašel a bolest zad

Dobrý den. Mám suchý kašel a bolí mě záda. Mám se znepokojovat? Proč nás při suchém kašli mohou bolest záda a oblast břicha?

Zatočte s jarní únavou

Jarní únava je projevem dlouhých zimních dní, potažmo měsíců. Na naše tělo působí jak chlad, tak nedostatek slunce a denního světla. Zažíváme celkový útlum, a to fyzický i mentální, což vede ke komplexnímu oslabení organismu a únavě bez ohledu na množství spánku. Naší fyzické kondici paradoxně nepřidává ani postupné oteplování, kdy ranní teploty mohou být pod nulou, zatímco odpolední i nad 10 stupňů. Existuje však několik triků, jak jarní únavě předejít.

Zelený zákal: Preventivní prohlídky a inovativní způsoby léčby pomáhají zabránit ztrátě zraku

Zelený zákal (glaukom) je oční vada oka, která způsobuje poškození (odumírání) zrakového nervu uvnitř oka. Jedná se o závažné oční onemocnění – většinou nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození zraku. Právě tomuto onemocnění a jeho prevenci se věnuje Světový týden glaukomu, který letos připadá na 9. – 15. března.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce