Alergie na některou potravinu se objevuje nejčastěji u dětí do šesti let. Může se ale vyvinout i později, dokonce v dospělosti. Ironií je, že nejčastějšími alergeny u starších dětí a dospělých jsou potraviny, které považujeme za zdravé až nezbytné - jsou to totiž ořechy, sýry, ryby, mák, aromatické ovoce a zelenina.
Ne každá nežádoucí reakce na jídlo je alergie!
Potravinovou alergií se rozumí nežádoucí reakce na určitou potravinu, která je podmíněna imunitními reakcemi. Tato definice je důležitá proto, že existuje také možnost nežádoucí reakce na potravinu, která je ale způsobena jinak než imunitně, např. nedokonalostí trávit určitou živinu (např. intolerance mléčného cukru), dráždivostí některých potravin (káva, zrající sýry). Zjednodušeně se dá říci, že mnoho lidí si myslí, že má alergii na potravinu, ve skutečnosti se však o alergii nejedná.
Kdy a proč se objeví potravinová alergie
Potravinová alergie se nejčastěji objeví u dětí do 6 let věku, může se však objevit až v dospělosti. Zásadní pro vznik potravinové alergie je správné fungování imunitního systému na střevní sliznici. Všechny látky, které se dostanou do trávicího traktu, jsou podrobeny jakési lustraci. Látky, které jsou vyhodnoceny jako škodlivé, jsou zneškodněny, látky, které jsou vhodné a potřebné, jsou správně využity. Někdy ale dochází k nesprávnému nastavení imunitní odpovědi na sliznicích trávicího traktu a nepřiměřené imunitní reakci na určitou běžně se vyskytující bílkovinu - například bílkoviny obsažené v kravském mléce, vaječném bílku, v obilovinách, rybách atd.
Proč reaguje střevní imunitní systém nepřiměřeně? Svou roli hrají genetické vlivy (pokud někdo v rodině má astma, ekzém, pylovou alergii), vlivy prostředí - znečištění, stres, málo pohybu, špatné stravovací návyky, špatné složení střevní mikroflóry.
Po požití alergizující potraviny následuje kaskáda složitých imunitních procesů a výsledkem je zánětlivá reakce na sliznicích střeva a posléze rozšíření alergické reakce i na kůži a dýchací cesty (kopřivka, ekzém, otoky, dušnost).
Nejčastější alergizující potraviny
Potravinová alergie je v dětském věku častá, přísné odhady hovoří až o 8 % dětí.
V průběhu prvního roku věku dítěte je nejčastější potravinovou alergií alergie na kravské mléko, vaječný bílek, bílkoviny obilovin, burské oříšky, sóju. U těchto potravin se stává, že v průběhu několika let se jejich alergizující schopnosti snižují tak, jak pozvolna dozrávají trávicí procesy a trochu se otupí reaktivita imunitního systému. Zhruba do 6 let věku se naprostá většina alergií na tyto základní potraviny zmírní nebo zcela vymizí.
Po prvním roce následuje alergie na ořechy, sýry, ryby, mák, celer, aromatické ovoce, zeleninu a další.
Projevy potravinové alergie
- Projevy v oblasti trávicího traktu: zvýšené ublinkávání, pomalý váhový přírůstek, nechutenství, nadýmání, bolesti břicha, kojenecké koliky, nitky krve na stolici kojenců, průjmy s hlenem i krví, chudokrevnost – málo vstřebaného železa
- Kožní projevy: kopřivka, otoky, ekzém
- Reakce dýchacího systému: chronická rýma, chronický zánět středouší, kašel, časté záněty průdušek s dušností, bronchiální astma
- Vzácně může nastat anafylaktická reakce, která znamená bezprostřední ohrožení života a vyžaduje rychlou lékařskou pomoc.
Léčba
Diagnostika potravinové alergie je poměrně složitá a měla by být vyhrazena do rukou specialistů – alergologů–imunologů. Léčbou je pak naprosté vyloučení nevhodné potraviny z jídelníčku.
Trpíte Vy nebo Vaše dítě potravinovou alergií? Podělte se o své zkušenosti s ostatními
v diskusi nebo nám
napište!
Přidat nový komentář