Začíná to nenápadně – občas vám buší rychleji srdce, jste podráždění a nervózní, nohy vás odmítnout vynést do schodů. Přesně takhle se projevuje hyperfunkce štítné žlázy. Tloustnutí, únava, zimomřivost a ospalost, to jsou zase příznaky toho, že štítná žláza nefunguje dost.
Zhruba deset procent populace trpí některou z nemocí štítné žlázy, tedy tyreopatií. „Je to podobný počet, jako diabetiků. O diabetu slyšíte často, ale štítná žláza zůstává jakoby stranou. Přitom na hormonech, které produkuje, závisí tolik procesů v těle, že bez nich nemůžeme žít,“ upozorňuje Doc. MUDr. Petr Vlček, CSc., přednosta Kliniky nukleární medicíny a endokrinologie UK 2. LF a FN Motol.
Tvorba hormonů štítné žlázy je závislá na tom, zda máme v těle dostatek jódu. „ Téměř jeden a půl miliardy lidí na světě trpí nedostatkem jódu. Víc jak dvě stě miliónu lidí má sníženou činnost štítné žlázy,“ vysvětluje docent Vlček.
Nedostatek jódu a v důsledku toho snížená hladina hormonů, ovlivňuje metabolismus cukrů, takže zvyšuje riziko vzniku cukrovky. Má na svědomí také zvyšování hladiny cholesterolu, čili zakládá na kardiovaskulární onemocnění. Jeden z lékařů prohlásil, že když štítná žláza mluví, srdce naslouchá – vztah mezi těmito dvěma orgány je totiž velmi úzký. Porucha činnosti štítné žlázy vede k nedostatku nebo nadbytku hormonů. Ať tak či tak, vždy na to srdce reaguje.
Snížená činnost štítné žlázy zpomaluje metabolismus – srdeční frekvence je příliš nízká nebo nepravidelná, může vzniknout i chvění srdce s poruchou tepů. Důsledkem toho může být postupně až bradykardie, tedy arytmie, která způsobí nedostateční zásobení orgánů a tkání těla kyslíkem a živinami. Závažná bradykardie může skončit až zástavou srdce. Zvýšená hladina hormonů pak srdeční tep zrychlí.
Jak poznám, že mám nemocnou štítnou žlázu?
Příznaky snížené funkce štítné žlázy jsou snadno přehlédnutelné a často podceňované. Mnoho lidí je přičítá nadměrnému stresu: únava, slabost, ospalost, snížená schopnost soustředění a horší paměť, zimomřivost, tloustnutí, zadržování tekutin, zácpa, bolest svalů a kloubů, potíže s menstruací u žen a poruchy potence u mužů. Projevuje se také špatnou kvalitou vlasů a nehtů – jejich lámáním, suchou a šupinatou kůží.
Z plného zdraví ale může propuknout i hyperfunkce štítné žlázy. „Pokud žláza pracuje příliš, hrozí naopak hypertenze, tedy zrychlený tep. Pacient je celkově zrychlený, má průjem, hubne, je nervózní a nohy ho neunesou. K lékaři pak přichází s tím, že má zřejmě něco s koleny, v horším případě se bojí rakoviny,“ uvádí docent Vlček a dodává: „Je zapotřebí, ale lékař odhalil pravou příčinu potíží a začal podávat léky, které upraví hladinu hormonů štítné žlázy,“ popisuje příznaky doktor Vlček. Štítná žláza se zvětší - ženy najednou nesnesou na krku řetízek, muži kravatu.
Proč štítná žláza onemocní?
Důvodů, proč štítná žláza nepracuje dostatečně, je několik: autoimunitní onemocnění, které způsobí, že imunitní systém „nerozpozná“ žlázu a napadne ji, což vede k její destrukci. Příčinou může být i nádoru nebo ozáření štítné žlázy. Tento problém ale může být i vrozený.
Zvýšená činnost je způsobena zánětem štítné žlázy v důsledku autoimunitní reakce nebo virové infekce. Může se zhoršit a projevit například po náhlém přísunu většího množství jódu do organismu, což se může stát i podáním kontrastních látek s jodem, což se dělá při vyšetření CT nebo katetrizaci. „Z praxe vím, že lidé onemocní po nějakém závažnějším infekčním onemocnění, prodělaném stresu, ale také v důsledku přetížení organismu – například pobytem v horku. Například, když vydáte na celý den na výlet do Údolí Králů, kde vystavujete organismu extrémně vysokým teplotám a dávkám UV. Právě to může být spouštěč choroby,“ upozorňuje přednosta kliniky docent Vlček.
Ohroženější jsou ti, kteří:
- Mají toto onemocnění v rodině.
- Mají sami, nebo v rodině diabetes prvního typu nebo celiakii.
- Byli v minulosti ozářeni.
- Léčí se některými léky – biologickou léčbou, lithiem, amiodaronem.
- Ženy, které trpí neplodností, prodělaly potrat či předčasný porod.
Léčba štítné žlázy
Pokud lékaři odhalí nedostatečnou činnost štítné žlázy, pak nasadí léky, které je do těla dodají. Jde o syntetické hormony, které působí stejně, jako váš přirozený. Pokud pacient dostane léky, nemá žádné příznaky a nemoc mu nijak nezkracuje život. „Zásadní je ale přijít na problémy včas. Právě proto, abychom zmenšili například i pravděpodobnost kardiovaskulárních komplikací,“ říká docent Vlček. Ostatně vztah mezi chorobami štítné žlázy a srdcem je tématem letošního 4. Světového týdne štítné žlázy, který je od 21.5. do 27.5.
Řešením nadměrné činnosti štítné žlázy je dodávání látek, které sníží produkci hormonů. Jejich účinek nastupuje po několik týdnů a ze začátku se současně s nimi podávají i léky, které zklidňují srdeční činnost. Pacient ale musí dodržovat i klidový režim, neměl by pít alkohol, kouřit. Měl by mít i podpůrnou léčbu vitaminem B, kalciem a vitaminem D.
Další možností léčby štítmé žlázy je operace, nebo léčba radiojodem.
Lze potížím zabránit?
Základem prevence je dostatečný přísun jódu. Pokud máte jakékoli podezření, že není vaše štítná žláza v pořádku, měli byste to říci svému lékaři. Pozor by na sebe měly dávat hlavně těhotné ženy, protože neléčené choroby štítné žlázy mohou skončit závažnými komplikacemi až poruchou vývoje plodu.
Máte zkušenosti s touto chorobou? Napište nám do diskuse nebo na mail [email protected].
Přidat nový komentář