Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-potreby-a-pomucky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=zdravotni-potreby-a-pomucky

Postcovidový syndrom: Jak urychlit zotavení po nemoci covid-19?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 750x )

Většina lidí, kteří prodělali nemoc covid-19, se z ní po několika dnech úspěšně zotavila a relativně rychle se vrátila do běžného života. Řada pacientů ale pociťuje dlouho po vyléčení zdravotní komplikace. Platí to i pro ty, jejichž průběh nemoci byl pouze „mírný“ a nebylo tudíž třeba je hospitalizovat či jim nařídit speciální léčbu.

www.123rf.cz

Co je postcovidový syndrom?

U lidí, kteří trpí lehkou formou nemoci covid-19 přetrvávají intenzivní příznaky 4–6 dní. Typicky je to bolest hlavy, bolest kloubů a vysoká teplota. Domácí léčba se soustředí na vydatný odpočinek a mírnění právě těchto příznaků. K snížení teploty, mírnění bolesti a léčbě zánětu se mohou užívat léky na bázi kyseliny acetylsalicylové, což je například český Acylpyrin.

Vedle toho však existují i další symptomy:

  • únava
  • potíže s koncentrací
  • dušnost
  • kašel
  • bolest na hrudi
  • ztráta čichu a chuti
  • vyrážka
  • padání vlasů
  • problémy se spánkem

A právě tyto příznaky u některých lidí přetrvávají ještě mnoho dní potom, co je jejich test negativní. Odborně se tento stav nazývá postcovidový syndrom nebo také dlouhý či dlouhodobý covid a obvykle trvá 2-3 týdny u lidí, kteří nebyli hospitalizováni a okolo 6-8 týdnů u pacientů s vážným průběhem. Jsou ale známy i případy, kdy trval více než 3 měsíce.

Zda se postcovidový syndrom objeví, přitom není vůbec závislé na závažnosti průběhu nemoci ani věku pacienta, i když u lidí starších a u pacientů s vážnými potížemi se objevuje častěji a také, jak už bylo řečeno, přetrvává déle. 

Je postcovidový syndrom nebezpečný

Nemoc covid-19 primárně postihuje plíce, může ale poškodit i mnoho dalších vnitřních orgánů našeho těla, včetně srdce a mozku. Lékaři a vědci navíc zatím nemají dostatek informací ani o nemoci samotné, natož pak o jejích dlouhodobých následcích. Doporučují proto přetrvávající příznaky neustále sledovat, a v případě jejich zhoršení se pak obrátit na svého praktického lékaře. Osoby v rizikových skupinách, jako jsou dlouhodobě nemocní nebo senioři, by měli zůstat pod dohledem lékaře, dokud jejich zdravotní stav není stejný jako před nemocí.

Jak urychlit rekonvalescenci

V samotném průběhu nemoci, v jeho závažnosti, délce i následné rekonvalescenci hraje naprosto zásadní roli náš imunitní systémExistuje mnoho případů, kdy celá rodina prodělala covid a přesto, že všichni žijí ve společné domácnosti, jednoho člena nemoc obešla obloukem, zřejmě právě kvůli silné imunitě.

Reakce imunitního systému na covid-19 jsou však pro vědce stále velkou výzvou. Někteří se přiklánějí k tomu, že určitou mutaci viru lze chytit pouze jednou, jiní zase říkají, že organismus po určitém čase o protilátky přijde, a tak se můžeme nakazit znovu.

Pokud jde však o rekonvalescenci, tak se lékaři shodují na tom, že jediným vhodným způsobem, jak ji urychlit, je obranyschopnost organismu posilovatA jak na to?

  • Jezte zdravě (pokud to nejde dlouhodobě, tak alespoň při zotavování) - omezte příjem cukrů, polotovarů a tučných jídel. Naopak konzumujte hodně vlákniny, čerstvých potravin, zeleniny a ovoce.
  • Dodržujte pitný režim – díky optimálnímu pitnému režimu, který by měl zahrnovat minimálně 0,5 litru vody nebo neslazených tekutin na každých 15 kg hmotnosti, urychlíte odplavení škodlivých látek z organismu.
  • Pravidelně se hýbejte – vzhledem k tomu, že jste po nemoci, volte raději klidnější aktivity, jako jsou například vycházky do přírody. Za to se jim ale věnujte pravidelně, a to alespoň 20 minut denně.
  • Dostatečně odpočívejte – návrat do hektického pracovního života není správnou cestou k urychlení rekonvalescence z žádné nemoci, covid-19 nevyjímaje. Pokud tedy cítíte, že jste stále unavení, snažte se maximálně odpočívat.
  • Detoxikujte organismus – aby mohl váš organismus začít opět naplno fungovat, je třeba z něj nejprve odplavit toxiny, které se v něm mohly nahromadit po boji s nemocí. Dopřejte si detoxikační kúru pomocí bylinných čajů nebo doplňků stravy.
  • Doplňte vitamíny, minerály a další prospěšné látky – chcete-li mít opravdu silný imunitní systém, je důležité, aby měl dostatek živin. Jestliže máme pestrý jídelníček, bude přísun těchto látek dostatečný, pokud ale některé důležité potraviny vědomě nekonzumujeme (třeba proto, že nám nechutnají), pak je vhodné přísun konkrétních živin zvážit v podobě doplňků stravy.
  • Další péče – starším lidem a těm, kteří mají za sebou těžký průběh nemoci covid-19, je pro urychlení návratu k běžným aktivitám doporučována fyzioterapie nebo také pobyty v lázních.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

76%
24%
Zatím hlasovalo 193 lidí

Mohlo by vás zajímat

Koronavirus: na ochranu očí se často zapomíná

Nový koronavirus se může do těla dostat také přes oční sliznici. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.

Jak se chránit proti nákaze? Pomůže vitamin D

Podle posledních studií je klíčovým faktorem pro odolnost proti infekcím dostatek vitaminu D. Ten má silný vliv na funkci protiinfekčních bariér ve střevech, plicích, kůži a placentě, které chrání tělo před napadením viry, bakteriemi a toxiny.

Psychologové doporučují, jak se vypořádat s epidemií

Milí Češi a Moraváci na jedné karanténní lodi, víme, že jste ve stresu a pod tlakem. Neexistuje sice žádná zázračná rada, jak na dálku zatočit s úzkostí, psychickými potížemi či virem samotným, ale jako kliničtí psychologové a psychoterapeuti jsme pro vás připravili stručný soubor doporučení, který vám v tyto dny snad přijde k duhu.

Povinná karanténa pro občany, kteří se vrací z Itálie

Ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo nové mimořádné opatření, a to vzhledem k výraznému šíření onemocnění COVID-19 na území Itálie (cca 4 000 případů) a skutečnosti, že dominantní počet nakažených osob v České republice se nakazilo při svém pobytu na území Itálie. Podle našich informací je v Itálii t. č. 16,5 tisíce Čechů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce