Chrápání neboli ronchopatie bylo považováno za jev nepříjemný, ale z medicínského hlediska bezvýznamný problém.
Poruchy spánku provázejí nejen řadu neurologických, nejčastěji degenerativních onemocnění centrální nervové soustavy, ale bývají doprovodným příznakem většiny psychiatrických a často i interních onemocnění. Změny jsou většinou nespecifické: zahrnují zkrácení nočního spánku s obtížným usínáním a časným probouzením, spánek je nekvalitní - rušený množstvím probouzecích reakcí. Chybí hlubší stadia NREM, výrazně je redukován i REM spánek. Jako kompenzace těchto změn se objevuje zvýšená denní spavost.
Čtěte také: Poruchy spánku nelze dlouhodobě podceňovat
Neurologická onemocnění
Nejvýraznější poruchy spánku u organických neurologických poruch jsou přítomny u Parkinsonovy nemoci, kde jsou popisovány až u 80 % pacientů, a to zejména v době zhoršení choroby - někdy patří porucha spánku spolu s bolestí zad k nenápadným, ale zásadním příznakům. Motorická neschopnost, svalové záškuby a stahy narušují spánek. Významnou měrou se na nich podílí některá současná léčiva proti Parkinsonově chorobě, která mohou podporovat nekvalitní noční spánek a někdy mírnou denní spavost. Poruchy spánku mohou být i součástí psychiatrických komplikací Parkinsonovi choroby - depresivní poruchy, panické záchvaty. Také roztroušená mozkomíšní skleróza je často provázena nekvalitním nočním spánkem a denní únavností, případně spavostí. Huntingtonovu chorobu provází zpravidla noční nespavost, ojediněle jsou i v presymptomatické fázi onemocnění popisovány noční mimovolné pohyby, které vedou k narušení spánku.
Čtěte také: Syndrom neklidných nohou je častou příčinou nespavosti
Poruchy spánku mohou být i důsledkem ložiskového postižení CNS (cévní, nádorové, zánětlivé léze) a provází nervosvalová onemocnění, blokády páteře (vyhřezlé plotýnky). U amyotrofické laterální sklerózy, neurodegenerativního onemocnění mozku je přítomna fragmentace nočního spánku se sníženou efektivitou spánku, objevují se i apnoické pauzy.
Psychiatrická onemocnění
Z psychiatrických onemocnění se poruchy spánku nejčastěji objevují u depresí. Dochází k předčasnému rannímu probouzení, změněna je makro-i mikrostruktura spánku. Latence prvého cyklu REM spánku je zkrácena a mění se i denzita REM spánku. Zatímco u zdravých jedinců registrujeme v průběhu noci stoupající počet rychlých pohybů očních i fázických záškubů brady v průběhu dalších REM fází, tedy denzita REM spánku stoupá s pokračující noční dobou, u depresivních jedinců je denzita spánku naopak nejvyšší v prvé REM fázi. Úspěšnost antidepresivní léčby je proto na některých pracovištích hodnocena monitorací nočního spánku. Poruchy spánku jsou typickou průvodní symptomatologií demencí, zejména Alzheimerovy nemoci i psychotických poruch, např. schizofrenie.
Čtěte také: Překvapující příznaky deprese
Kožní onemocnění
Svědění (ekzém, pruritus konečníku) se zhoršuje zejména v klidu a teple, tedy v noci.
Interní onemocnění
Z interních onemocnění jsou nejvíce známy vzájemné souvislosti mezi kardiovaskulárními onemocněními a poruchami spánku. Anginózní bolesti při ischemické chorobě srdeční se často objevují v noci a nemocného budí. Akutní kardiovaskulární a cerebrovaskulární příhody vykazují vrchol v ranních hodinách. Faktorem přispívajícím ke zvýšenému rannímu riziku těchto příhod je zvýšení krevní srážlivosti, proto jsou v této době častější i trombózy. Poruchy spánku se objevují i u hypertenze, vysokého krevního tlaku, často jako důsledek léčby. Léky na hypertenzi vyvolávají děsivé sny, nespavost a noční dráždění žaludku.
Čtěte také: Mrtvice, infarkt a rychlá smrt: hypertenzi nepodceňujte
Velmi úzká je souvislost mezi respiračními poruchami a spánkem. Jedná se zejména o chronické i akutní záněty dýchacích cest, průduškové astma, alergie, plicní nádory a cistickou fibrózu. U poruch trávicího ústrojí je nejčastější příčinou spánkové poruchy gastroezofageální reflux. Jde o regurgitaci žaludečního obsahu do jícnu, ke které dochází v průběhu noci. Známá je i souvislost endokrinních nemocí s poruchami spánku - cukrovka s komplikacemi, snížená funkce štítné žlázy (spavost přes den, únava), zvýšená funkce štítné žlázy (snížená potřeba spánku - nespavost). Poruchy renálních funkcí s výskytem syndromu neklidných nohou i poruch spánku (zvláště insomnie)u revmatických chorob a jiných bolestivých stavů.
Zdroj: zdravi.euro.cz