Mentální anorexie, bulimie, psychogenní přejídání a obezita vznikající na stejném podkladě, zatím nejsou na ústupu. Přitom známe jen "vrcholek ledovce" - epidemiologické studie totiž vycházejí pouze z počtů hospitalizovaných pacientů.
V březnu 2009 proběhla na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v pořadí už 7. mezinárodní a mezioborová konference o poruchách příjmu potravy, tentokrát s podtitulkem: Profesionalita a etika, stigma a média. Jak vyplývá z názvu, jednalo se nejen o medicínském přístupu k terapii uvedených diagnóz, ale také o veřejné prezentaci těchto obtíží a roli médií, která bohužel často sehrávají velmi negativní roli – sugerují mladým (často ještě nedospělým) dívkám nezdravý „symbol krásy“.
Poruchy příjmu potravy souvisí s psychikou
Poruchy příjmu potravy (PPP), tj. patologické jídelní chování, zahrnuje především dva póly extrémů v přístupu k jídlu: anorexii a bulimii (odmítání potravy), vedoucí k podvýživě a psychogennímu či nočnímu přejídání, vedoucímu naopak k obezitě.
Současný výzkum se vrací k neurobiologickým faktorům: genetickým determinantám vulnerability (vrozeným vzorcům „náchylnosti“), neurobiologickým mechanismům jídelního chování, dále úzkostné kontrole hmotnosti a úloze stresu. Žádné jednoduché psychosociální, rodinné ani biologické modely příčinu této skupiny onemocnění zatím uspokojivě nevysvětlily. Právě proto PPP nelze posuzovat ani léčit s jednostrannými koncepcemi, ale v celém bio-psycho-sociálním kontextu.
V tomto článku se nechceme podrobně zabývat diagnostikou a léčbou extrémních přístupů k jídlu (více informací o PPP naleznete na : http://www.ordinace.cz/clanek/poruchy-prijmu-potravy-prehled/), ale spíše aktuálním stavem – tj. jaká je současná situace a co ji ovlivňuje, kam se mohou rodiče nemocných dětí obrátit a proč je třeba ignorovat nesmyslné trendy módního průmyslu.
Jak jsme na tom s anorexií v České republice?
Příkrý vzestup hospitalizací s mentální anorexií byl zaznamenán v 90. letech. Dietní tendence se začaly projevovat už u jedenáctiletých českých dívek. Tento trend s věkem dále výrazně stoupal. Studie HBSC odhalila, že mnoho mladých žen vůbec neví, kolik by vlastně měly optimálně vážit (dle výpočtu BMI) a snaží se tedy hubnout intuitivně i v případě zcela přiměřené tělesné hmotnosti.
V rámci 35 zemí, kde HBSC studie probíhala, patřila ČR mezi země s nejvyšším počtem patnáctiletých dívek, které uvedly, že drží dietu (přestože tu byl relativně nižší počet dívek s nadváhou).
Kam se obrátit a co dělat v případě, že se vaše dítě snaží zoufale přizpůsobit nereálným rozměrům finalistek různých miss – soutěží?
„Podívejte se zblízka“ na to co jí, zda nevyhazuje svačiny a nevysiluje se šíleným cvičením ve fitness centrech. Signálem bývá i určitá izolace a odklon od toho, co ho/ji dříve bavilo.
Denní příjem:
Snídaně: káva
Svačina: cola light
Oběd: bílý nízkotučný jogurt
Svačina: káva
Večeře: cola light
Tekutiny: 3 l vody, 2 l neslazeného čaje
Některé odstrašující snímky krajních poloh, k nimž dospěly dívky při své snaze o „dokonalou postavu“(všechny jsou volně přístupné na internetu) a také příklad jídelníčku anorektické pacientky, který asi není nutno komentovat, přikládáme jen jako ilustraci.
V žádném případě nám nejde o medializovanou “senzaci“. Ona to totiž žádná senzace není, je to jen ukázka lidského utrpení.
Přidat nový komentář