Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
Impotence je definována jako neschopnost dosáhnout nebo udržet ztopoření pohlavního údu, dostatečného k pohlavnímu styku. V porovnání s nediabetickou populací je výskyt u diabetiků asi dvojnásobný.
Kdy se jedná o podezření?
Sexuální poruchy u mužů můžeme rozdělit do tří skupin:
a) erektilní impotence (obtíže se ztopořením pohlavního údu).
b) retrográdní ejakulace (zpětný výron semene, většinou do močového měchýře).
c) předčasná ejakulace (předčasný výron semene).
U žen se častěji vyskytují záněty zevních pohlavních orgánů, zejména pochvy, někdy i poruchy menstruačního cyklu.
Příčiny impotence u diabetiků
Z největší části jde o poruchy ztopoření pohlavního údu způsobené poruchou cévního zásobení, kdy nedochází k dostatečnému naplnění pyje krví. V některých případech se spolupodílí poruchy nervových vláken, která mohou být u diabetiků postižena tzv. diabetickou neuropatií. Další část poruch je na podkladě psychického vlivu, u části nemocných se příčinu nepodaří objasnit. Nejčastější příčinou tzv. retrográdní ejakulace jsou nervové poruchy u diabetiků, a předčasný výron semene je často důsledkem psychického vlivu. Pacienti přichází k lékaři pro poruchy při pohlavním styku. Diagnostika sexuálních poruch pak vyžaduje spolupráci lékařů internistů, diabetologů, cévních lékařů, neurologů a sexuologů.
Jak se léčí?
Pro léčbu těchto poruch je důležitý stupeň narušení partnerských vztahů. Vedle léčby medikamenty je důležitá psychologická příprava včetně partnerské psychoterapie a nácviku sexuálních praktik. Nezbytná je rovněž úprava životosprávy, omezení konsumace alkoholu a vynechání kouření cigaret. Váš ošetřující lékař pak musí zvážit i možný podíl některých užívaných léků. Léčba medikamentosní patří do rukou lékaře- specialisty v této oblasti. K léčbě sexuálních poruch se užívají hormony, léky ovlivňující funkci cév ad. V některých případech je možné zlepšení cévního zásobení rekonstrukčními výkony chirurgickými nebo nechirurgickými. Jinými možnostmi je užití tzv. vakuové pumpy nebo operační implantace endoprotéz do přirození. Všechny tyto postupy vyžadují týmovou spolupráci lékařů z různých oborů.
U žen se jedná často o léčbu infekčních komplikací diabetu, důležitá je spolupráce s gynekologem.
Spolupráce nemocného při léčbě
Léčba těchto poruch vyžaduje nejen spolupráci lékařů z různých oborů (interna, diabetologie, cévní lékařství, sexuologie, cévní chirurgie, gynekologie, neurologie, psychologie a psychiatrie), tak spolupráce partnera na léčbě. Rovněž je důležitá společná psychologická průprava obou partnerů. Tak je možné ovlivnit zejména psychikou navozené sexuální poruchy.
Jaká je možná prevence?
Pro prevenci poruch sexuálních funkcí platí stejná preventivní opatření, jako pro ostatní pozdní komplikace diabetu mellitu. Jde především o snahu o optimální kompenzaci diabetika, udržování normální tělesné hmotnosti, léčbu vysokého krevního tlaku a poruch metabolismu tuků. Léčba diabetika musí být kompletní a musí být při ní zvažována i možnost nepříznivého účinku některých léků na sexuální funkce.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Přidat nový komentář