Krevní destičky (trombocyty) jsou velmi zvláštním druhem krevních buněk - stejně jako zralé červené krvinky nemají buněčné jádro, navíc se vlastně jedná oodštěpky speciálních zárodečných buněk...
Krevní destičky (trombocyty) jsou velmi zvláštním druhem krevních buněk - stejně jako zralé červené krvinky nemají buněčné jádro, navíc se vlastně jedná o odštěpky speciálních zárodečných buněk, megakaryocytů, sídlících v kostní dřeni.
Trombocyty mají neobyčejně bohatou výbavu specializovanými bílkovinami (enzymy a glykoproteiny) a hrají zcela zásadní úlohu ve srážení krve (koagulaci). Jsou schopny tří základních aktivit, nezbytných pro tvorbu koagula (krevní sraženiny):
- přilnou (adherují) na poraněnou stěnu cévy,
- aktivují se a
- navzájem se pospojují (agregují).
Tím vznikne primární zátka a proces krevního srážení pokračuje aktivací kaskády koagulačních faktorů, vedoucí ke tvorbě stabilní fibrinové sraženiny.
Poruchy funkce krevních destiček vznikají při jejich nedostatku (trombocytopenie), při jejich nesprávné tvorbě (trombocytopatie) nebo při kombinaci obojího.
A. Odchylky počtu krevních destiček:
Trombocytopenie vzniká buď nedostatečnou tvorbou destiček v kostní dřeni, nebo jejich zvýšeným zánikem. K aktuálnímu nedostatku krevních destiček může také dojít v důsledku jejich velké spotřeby při generalizovaném srážení v drobných cévách (diseminovaná intravaskulární koagulopatie, DIC), což je obávaná komplikace akutních stavů, zvláště sepsí (otravy krve), těžkých alergických reakcí, gynekologických či porodnických operací nebo těžkých úrazů.
Projevem nedostatku trombocytů jsou krvácivé stavy - snadná tvorba modřin, krvácení z nosu (epistaxe), krev v moči, silné gynekologické krvácení. Pokud jsou krevní destičky normální, je ke vzniku krvácení zapotřebí pokles jejich počtu na zlomek normálního stavu (méně než 10 %). Léčení je podle příčiny, v urgentních situacích je možno podat koncentrované destičky v transfuzi.
Primární trombocytémie je onemocnění se zvýšenou tvorbou krevních destiček v důsledku zmnožení megakaryocytů. Destiček bývá až 10x více, než je norma. Pokud se onemocnění projevuje, pak tvorbou krevních sraženin uvnitř cév (trombóza), protože však destičky nejsou funkčně bezchybné, může se docházet i ke zvýšení krvácivosti. Onemocnění patří do širšího okruhu tzv. myeloproliferací a léčí se cytostatiky, interferonem u, aferézou destiček (odstraňováním z krve mimo oběh nemocného), většinou se podávají látky omezující agregaci destiček (např. kyselina acetylosalicylová).
B. Odchylky funkce destiček (trombocytopatie)
Patří sem celá řada vrozených i získaných odchylek, kdy jsou postiženy jednotlivé funkce destiček - schopnost aherovat, aktivovat se a agregovat. Provázejí poruchy tvorby jiných krvinek (myelodysplastický syndrom), ale také některá ledvinová či jaterní onemocnění. Schopnost některých léků porušit funkci trombocytů je využíváno v léčbě stavů se sklonem k nadměrné tvorbě krevních sraženin - jde především o kyselinu acetylosalicylovou (zvl. preparát Anopyrin), podobné účinky mají i protizánětlivé léky, používané v revmatologii.
Přidat nový komentář