Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Hormony štítné žlázy procházejí placentou. Matka je tedy dodává svému dítěti, zejména v prvním trimestru těhotenství. Po té si dítě začíná vytvářet hormony vlastní. Určité množství hormonů získává vyvíjející se plod od matky až do porodu. Pro správný průběh těhotenství a poporodního období je nutné, aby funkce štítné žlázy byla normální.
Vyšší riziko vzniku poruch funkce štítné žlázy v těhotenství mají ženy, které trpí nebo v minulosti trpěly nějakou chorobou štítné žlázy. Dále ženy, u nichž se postižení štítné žlázy objevilo v minulé graviditě, ať již skončila porodem či potratem. Ohroženy bývají rovněž ženy s cukrovkou 1.typu či jiným autoimunitním onemocněním, např. celiakie (nesnášenlivost lepku), revmatoidní artritidou (autoimunitní reakcí vyvolaný zánět klobů).
Poruchy funkce štítné žlázy probíhají v mnoha případech bez příznaků. Často bývají příznaky přítomny, avšak jsou přičítány těhotenství nebo poporodnímu období.
Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza)
Projevuje se zejména únavou, zvýšenou nervozitou a podrážděností, nesnášenlivostí tepla, výraznějším pocením, bušením srdce, jemným třesem prstů, hubnutím při dobré chuti k jídlu, nespavostí, někdy průjmy.
Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza)
Projevuje se hlavně sníženou výkonností (fyzickou i psychickou), sklonem k depresím, únavou, zimomřivostí, přibýváním na váze, padáním vlasů, bolestí svalů i kloubů, prosáknutím podkoží v obličeji či na končetinách, suchou kůží a sklonem k zácpě.
Vzhledem k těmto nepříznivým skutečnostem zůstanou mnohdy poruchy funkce štítné žlázy dlouhou dobu nepoznány. Neléčené či nesprávně léčené choroby štítné žlázy mohou být spojeny s předčasným porodem, nízkou porodní hmotností dítěte, poruchami neuropsychického vývoje dítěte. Mají negativní vliv na průběh poporodního období.
Léčba poruch štítné žlázy není složitá, ale čím dříve se s ní začne, tím lepší jsou její výsledky. Většinou spočívá v doplnění chybějících hormonů štítné žlázy, jejich podáváním v tabletách. Tato léčba v žádném případě dítě nepoškozuje ani nemá vedlejší účinky na organismus matky. Při správné léčbě mají onemocnění štítné žlázy příznivý průběh. Neovlivňují délku ani kvalitu života. Včasné zachycení poruch funkce štítné žlázy u žen plánujících těhotenství případně u těhotných má velký význam nejen pro správný průběh gravidity, porodu a poporodního období, ale hlavně pro zdraví narozených dětí.
Přečtěte si také
Rodičky chtějí stále více ulevovat od bolesti
Klíčová chyba těhotných: přerušují protialergickou léčbu
Jaká homeopatika používat a kdy?