Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Poruchami příjmu potravy trpí i obézní

( Redakce | přečteno: 11912x )

Nejvíce diskutovanými poruchami příjmu potravy jsou mentální anorexie a bulimie. Málokdy se ale mluví i o jiných závažných onemocněních, která postihují obézní. Mezi ně patří záchvatovité přejídání, noční přejídání či kontinuální jedení. Diagnostikovat tyto poruchy bývá obtížné, protože obézní se k těmto problémům nechtějí přiznat.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Poruchy příjmu potravy se projevují abnormálními stravovacími návyky, které mohou být jednak způsobeny nedostatečným příjmem jídla, na druhou stranu pak jeho přemírou. Poruchy způsobují psychickou labilitu a mají významný vliv na tělesné zdraví. „Povědomí veřejnosti o poruchách příjmu potravy je relativně vysoké, málokdo ale tuší, že těmito zdravotními problémy trpí i lidé s nadváhou a obezitou,“ upozorňuje Šárka Slabá, psycholožka projektu VZP Žij zdravě.

Obézní pacienti bývají pod dohledem praktických lékařů, o to více překvapí, jak je komplikované u nich poruchy příjmu potravy zjistit a začít léčit. Odborníci je posílají k psychologům nebo psychiatrům často pouze v případech, kdy trpí depresí. „Přejídání a další formy nesprávného stravování ovlivněného psychikou tak nezřídka stojí stranou pozornosti odborníků,“ varuje psycholožka Šárka Slabá.

Pacienti si poruchy příjmu potravy často nepřiznávají. Když si je uvědomí, skrývají je nejen před zdravotnickým personálem, ale i před svým okolím. Pokud máte podezření, že vašeho blízkého trápí některý z níže uvedených problémů, obraťte se na psychologa,“ radí Šárka Slabá.

Záchvatovité přejídání

Jednou z nejčastějších poruch příjmu potravy u obézních je záchvatovité přejídání, kterým nezřídka trpí ženy mladší 45 let. Dochází při něm ke konzumaci většího množství jídla, než je obvyklé a v kratším časovém intervalu. Obézní je schopný zkonzumovat během dvou hodin kvantum potravy, což ústí v nepříjemnou plnost. Přejídání bývá také spojeno s pocity viny, depresí a především se znechucením sebou samým. Obézní potravu konzumuje o samotě, protože se za množství snědeného jídla stydí. Problém je alarmující, když se záchvaty přejídání vyskytují v posledních 6 měsících ve frekvenci alespoň 2x týdně.

Kontinuální jedení

Problémem osob postižených kontinuálním jedením je v podstatě neustálý příjem menšího množství potravy. Osoba postižená tzv. grazingem ztrácí kontrolu nad svým stravováním.

Noční přejídání

K nočnímu přejídání dochází také několikrát týdně. Po probuzení zamíří k lednici, kterou je schopen během krátké chvíle vyjíst. Více než čtvrtina denního příjmu kalorií je tak konzumována po večeři nebo v průběhu noci. Ráno přicházejí výčitky a opětovné najetí do kolejí dietního režimu.

Jak se chová obézní s poruchou příjmu potravy?

  • Skokově mu narůstá hmotnost.
  • Často vynechává jídla s rodinou, pokud s rodinou jí, pak je to často jen zelenina.
  • Zvyšuje podíl kofeinových nápojů v pitném režimu.
  • Často se mu mění nálady.
  • Izoluje se od okolí.

Přečtěte si také

Pracovní výkon zvedne správné jídlo a pití

Zabiják diety: víkend

Pravidelný pohyb vyhlazuje vrásky a působí proti depresi

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Napište nám do diskuse nebo na [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Maja

Prosím co mám dělat když mám poruchu příjmu potravy mám 106kg a to jim doslova 2 Jídla daně max . Nemám chuť jíst moc nespim jim max v noci . Nechodím mezi lidi ,


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Příjem a výdej energie

V minulém článku jsme došli jsme k závěru že tělesnou hmotnost ovlivňuje více faktorů. Dnes se zaměříme na to, jak naše tělo hospodaří s energií, kterou získáváme z potravin. Množstvi energie (ať již obsažené v potravinách či potřebné pro správnou funkci našeho těla) měříme v kaloriích (též v joulech - pozn. redakce).

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Obezita jako nemoc

Obezita je vlastně zmnožení tuku v organismu, kterému je v poslední době stále častěji přičítáno, že se podílí na vzniku mnoha chorob.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce