Porodní asistentka je pro ženu průvodkyní v těhotenství, během porodu i v šestinedělí. Mamince je nejen psychickou oporou během těhotenství a při porodu, ale i odbornou rádkyní. Porodní asistentky naslouchají potřebám žen a snaží se být co největším přínosem pro budoucí rodiče. Důležitou roli mají také v období šestinedělí, kdy maminky často potřebují pomoc s kojením a ujistit, že je vše tak jak má být. Svou práci dělají za každých okolností s láskou.
„Nařízení vlády, tak překvapivě dává porodním asistentkám možnosti býti ještě lepšími a užitečnějšími, tatínka samozřejmě nenahradí, ale v situacích, kdy nemůže být přítomen, může být porodní asistentka pro maminku největší oporou,“ uvádí Pavla Jelínková, vrchní sestra porodnického oddělení Nemocnice Mělník, kterou provozuje skupina VAMED MEDITERRA.
Čtěte také: Těhotenská cukrovka: většinou stačí úprava jídelníčku a pohyb
Kontakt s rodičkou již během těhotenství
Mnohdy se nabízí možnost být v kontaktu s porodní asistentkou už během těhotenství. Asistentka se s maminkou, ale i tatínkem, pokud si tak přejí, pravidelně potkává.
„Navážou vztah, konverzují, asistentka jim poskytuje odborné i lidské rady potřebné pro průběh těhotenství. Aktuálně je situace komplikovanější. Nařízení vycházející ze současné situace omezují i osobní kontakty, a tak nyní větší část služby musí běžet např. přes telefonické konzultace. Samotné setkávání se pak omezí např. na setkávání v těhotenské poradně, kam maminka dochází na pravidelné kontroly. Nicméně i přes omezení si k sobě jistě vztah najdou,“ vysvětluje Pavla Jelínková, vrchní sestra porodnického oddělení Nemocnice Mělník.
Čtěte také: Jak si v těhotenství ulevit a připravit tělo na nadcházející porod?
Psychická příprava na porod bez otce miminka
„Výhodu mají nastávající maminky, které před porodem stihly absolvovat některý z mnoha nabízených předporodních kurzů. V kurzech se seznámily se spoustou témat týkajících se období těhotenství, porodu a období po porodu. Své obavy mohly s lektorkami kurzů dopodrobna probrat. Jsou tak klidnější a psychicky lépe připravené a porod obvykle lépe snáší,“ vysvětluje Pavla Jelínková, vrchní sestra porodnického oddělení Nemocnice Mělník. Maminky, které ale nestihly žádným kurzem projít, nemusí mít obavy. Porodní asistentky jim nejdůležitější informace velmi rády předají.
„Důležitá je také důvěra v sebe sama a myšlenky na vše nejlepší, co mohu a chci udělat pro své miminko. Vše, co v průběhu porodu žena prožívá, vnímá, cítí či pokud ji napadají různé otázky nebo obavy, ať se nebojí porodní asistence říci. Porodní asistentka je tu pro ni,“ dodává Pavla Jelínková.
Čtěte také: Preeklampsie ohrožuje matku i plod
Bezpečnost na prvním místě
Hlavním důvodem opatření Ministerstva zdravotnictví ČR je snížení počtu osob na porodním sále a minimalizace rizika přenosu infekce, a to nejen mezi pacienty, ale i zdravotníky. Navíc průběh onemocnění způsobeného koronavirem může být závažnější, pokud je člověk nákaze masivně či opakovaně vystaven.
„Nakazí-li se větší počet zdravotníků najednou, mohli bychom tak v krátké době zůstat bez odborné pomoci pro maminky i jejich potomky. Onemocnění Covid-19 je nebezpečné svou relativně dlouhou inkubační dobou a produkcí virů do okolí bez klinických příznaků. Víme, že je to pro nastávající rodiče obtížné. Chápeme je více, než možná vnímají, ale nařízení MZČR je pro nás platné,“ uzavírá Pavla Jelínková.