Vaše těhotenství se blíží ke svému konci, čím dál víc se přibližuje tolik očekávané období, období porodu. Stavy spojené s koncem těhotenství mohou být pro těhulku stavy s narušením pohodlí a klidu...
Hlavička děťátka nutí maminku stále více k tlačení. Stahy jsou poměrně silné a časté. Dochází k vlastnímu porodu miminka. Za vytrvalého tlačení těhulky je dítě rozeno.
Hlavička napíná hráz, to je místo mezi zevními rodidly a konečníkem. Pokud je hráz příliš vysoká nebo příliš křehká, je vhodnější udělat malou episiotomii, nástřih hráze. Provádí se v době intenzivního tlačení rodičky na napjaté hrázi, takže maminka nástřih nepociťuje. Episiotomie není nezbytná a je vždy na posouzení porodníka (porodní asistentky, či lékaře), zda ji provede nebo ne.
Potom se porodí hlavička děťátka, horní raménko, potom spodní a ostatní část tělíčka dítěte už vyklouzne snadno ven. Po narození miminka porodník zkontroluje stav děťátka (dýchání, srdeční činnost, barvu kůže, svalové napětí), a pokud je vše v pořádku, většinou ještě s pupečníkem položí dítě mamince na bříško.
Po dotepání pupeční šňůry se pupečník zaškrtí a přestřihne. II. doba porodní je daleko kratší a příjemnější. Většinou trvá asi 10 - 20 min. a pokud maminka dobře tlačí, nepociťuje bolest, ale pouze silný tlak.
Co dělat v II. době porodní?
Tlačit můžete na porodní posteli, porodní stoličce, v podřepu, na kolenou, v opoře o partnera, na čtyřech. Je potřeba zhluboka se nadechnout, nejlépe do břicha, a dlouze tlačit do konečníku, jako byste měly velkou zácpu. Potom vydechnout a znovu tlačení opakovat. Tlačit je potřeba po celou dobu trvání kontrakce.
Po nádechu je dobré stočit se jakoby do klubíčka, přitlačit bradu na hrudník. Tím se sepne tzv. břišní lis, který pomáhá mamince tlačit. Je dobré v této fázi úzce spolupracovat s porodníkem, který pomůže vybavit děťátko.
Záleží vždy, do jaké porodnice se dostanete, kde vám jak umožní vést si porod. Naštěstí je stále více porodnic, kde si mamina může dělat při porodu vše, co je jí příjemné, a rodit v poloze, která je jí nejbližší.
Přidat nový komentář