V některých případech se poranění páteře vyskytuje společně s poraněním míchy.
K poranění páteře dochází při různých příležitostech, většinou při pádu z velké výšky. Poranění vzniká při automobilových nehodách, při pádech z lešení, nebo ze střechy a při sportu. Ze sportů je to zejména horolezectví, paragliding, létání na rogalu a sportovní létání. Nejsnadněji je postižitelná úrazem krční páteř, pak bederní a hrudní.
V některých případech se poranění páteře vyskytuje společně s poraněním míchy. Mezi příznaky izolovaného poranění páteře bez poranění míchy patří především bolestivost v postižené oblasti. Jakákoliv bolest v zádech, na hrudi, nebo na krku může signalizovat toto poranění. Poranění míchy se projeví různým stupněm ochrnutí, nebo ztráty citlivosti v některé části těla. Tyto příznaky však nejsou patrné u poraněných v bezvědomí, u kterých toto zranění nelze nikdy vyloučit. Je třeba proto se zraněným v bezvědomí manipulovat tak, jako by tento typ poranění měl.
Zranění s poraněnou krční páteří jsou vždy bezprostředně ohroženi na životě. Zejména první dva krční obratle mají úzký vztah k životně důležitým centrům v prodloužené míše, které řídí základní životní funkce - dýchání a krevní oběh. Zlomeniny těchto obratlů s poškozením těchto center označujeme laickým výrazem "zlomený vaz". Tato situace je neslučitelná se životem.
Poranění v oblasti hrudní nebo bederní páteře ohrožuje vždy zraněného trvalou invaliditou. Poranění míchy může způsobit až zachránce při nešetrném vyprošťování, nebo nesprávném transportu. Manipulovat se zraněným by mělo v těchto případech více lidí tak, aby nedocházelo k ohýbání trupu v jeho podélné ose, nebo k rotacím trupu okolo této osy.
U nemocných v bezvědomí je nutno vždy zajistit průchodnost dýchacích cest, dýchání a krevní oběh tak, jak to bylo popsáno v článku o oživování. Zajistit A+B+C. Při zajišťování dýchání, průchodnosti dýchacích cest a nepřímé masáži srdeční může zachránce s nemocným manipulovat nepříznivě vzhledem k potenciálnímu poranění páteře, avšak oživování má v těchto případech přednost, neboť bez těchto manipulací by nemocný nemusel přežít.
Zásady první pomoci
- Uložíme poraněného na záda na rovnou podložku a poučíme jej, že se nesmí hýbat (hlavně hlavou - otáčet hlavu, zvedat hlavu a podobně) a obracet se na bok.
- Při každé manipulaci se zraněným je nutné, aby s ním manipulovalo více lidí výše popsaným způsobem. Nejvýhodnější je zraněného uložit na tvrdou, rovnou podložku, na které jej můžeme transportovat (deska, dveře, široké prkno atd.).
- Při podezření na poranění krční páteře je vhodné páteř znehybnit. K tomuto účelu poslouží např. dva větší sáčky s pískem, kamínky, boty apod., které položíme vedle hlavy z obou stran. Hlavu můžeme navíc přilepit k podložce přes čelo širokým pruhem náplasti.
- Transport postiženého k odborné pomoci s trvalým sledováním stavu.
Při poranění měkkých tkání krku může dojít k poranění struktur, jejichž poškození má za následek bezprostřední ohrožení života. Na krku totiž vede pro člověka velmi důležité potrubí, které jednak přivádí okysličenou krev do mozku (cévy nazývané krkavice) a dále vzduch do plic (potrubí zvané hrtan a průdušnice).
Průtok krve mozkem člověka činní asi 14 % celkového oběhu krve v celém organismu - tzn. že do mozku přiteče za minutu asi 750 ml krve. Při poranění jedné krkavice dospělý člověk vykrvácí za několik minut. Při poranění obou krkavic je samozřejmě čas poloviční. K bezvědomí a ohrožení života však dochází daleko dříve.
Jakl postupovat při takovém poranění?
Poranění průdušnice a hrtanu se projeví únikem vzduchu z rány na krku. V případě dostatečného dýchání a nepřítomnosti dušení není třeba jakýchkoliv zákroků. Je však nutný okamžitý transport k odborné pomoci. Při dušení se pokusíme o obnovení průchodnosti dýchacích cest. Pokus o koniopunkci je však až tím posledním možným pokusem, pokud selhávají ostatní pokusy o obnovení průchodnosti dýchacích cest. Okamžitý transport je předpokladem úspěchu.
Při poranění tepny na krku máme pouze jedinou možnost. Stlačit krvácející cévu přímo v ráně na krku a držet krvácející cévu tímto způsobem v průběhu celého transportu až do převzetí ve zdravotnickém zařízení. Dostupnost a kvalita odborné pomoci je v obou případech limitující. Odsun je nutno provést v obou případech co nejrychleji všemi dostupnými prostředky.
Teorie je vždy pouze teorie. Představte si sebe v obdobné situaci. Nepříjemné pomyšlení, že? A přitom je to jen myšlenka. Příště snad něco méně drsného.
Přidat nový komentář