Už naše babičky věděly, že snídaně je grunt. Kdo nesnídá, protože nemá hlad nebo čas, nenastartuje své tělo ani k práci, ale ani k hubnutí. Takže si už zítra dopřejte ráno u stolu klidnou chvilku a dejte si zdravou snídani - poradíme jakou.
"Lidé, kteří chtějí hubnout, se často domnívají, že vynechání snídaně je pro redukční dietu přínos, protože tím sníží energetický příjem. Neuvědomují si však, že tím snižují také svůj energetický výdej. Pokud totiž vynecháme snídani a jíme až oběd, zpomalíme si svůj metabolismus skoro o polovinu," vysvětluje Kristýna Galová, odbornice na výživu a pohyb z brněnského Institutu kompliment. Jinými slovy, dáte-li si snídani, přijmete sice více kalorií, ale taky je rychle spálíte!
Snídat bychom měli i v případě, že po ránu necítíme hlad. Snídaně totiž představuje start do nového dne a do značné míry rozhoduje, jak bude úspěšný. Pokud se ráno nenajíme, organismus jede celé dopoledne "na rezervy". Proto energií šetří a metabolismus se zpomaluje, což je při redukčním režimu nežádoucí. Navíc je prokázáno, pokud začneme tělu dodávat jídlo ráno, nepřejídáme se tak během dne, lépe se soustředíme, lépe pracujeme a mozek "bere" víc informací, což je dobrá zpráva pro studenty.
A jak má tedy vypadat správná snídaně?
Někdo dává přednost sladké variantě, někdo slané, obojí může být vhodné. "Snídaně má tvořit čtvrtinu denního příjmu energie, a to jak při redukční dietě, tak v případě zdravého stravování pro udržení váhy. Měla by obsahovat zejména lehce stravitelné bílkoviny, zdravý tuk, komplexní sacharidy a vlákninu. Správná snídaně zasytí alespoň na tři hodiny, potom následuje lehká svačina, a pak teprve oběd," říká Kristýna Galová.
Nic nezkazíte celozrnným pečivem, které můžete doplnit sýrem, šunkou nebo bílým jogurtem s ovocem. Mezi další vhodné potraviny patří například troška ořechů nebo olejnatých semen (loupaná slunečnice, lněná a sezamová semínka), tvaroh či libovolná zelenina. Pokud máte rádi cereálie, pak při redukční dietě volte celozrnné a neslazené! Vyhněte se obyčejným lupínkům z bílé mouky a cukru i kukuřičným lupínkům, ty se nehodí nejen pro redukční dietu, ale ani pro zdravý životní styl.
"Někdy není snadné si opět navyknout na pravidelnou snídani. V tom případě doporučuji začít s menšími porcemi. Vhodný je například kelímek jogurtu s malým kouskem pečiva. Postupně si tělo zvykne na pravidelný ranní režim, a pak je možné si dát například celozrnný rohlík se sýrem nebo šunkou a zeleninou. Někdy však pomůže jen snížení energetického příjmu před spaním," vysvětluje Kristýna Galová.
Samozřejmě bychom měli nahradit také ztráty tekutin během noci , a to nejlépe vodou, bylinkovým, bylinkovo-ovocným nebo zeleným čajem. Černý čaj a káva nejsou řazeny do příjmu tekutin, protože působí diureticky. Je možné si je dát v rámci snídaně nebo kdykoli během dne, ale pak je potřeba doplnit pitný režim o to větším množstvím vhodných tekutin. Pokud se snažíte zhubnout, záleží i na tom, kolik do nápoje přidáte cukru či mléka, protože oboje zvyšuje jeho energetickou hodnotu.
Tipy na snídani při redukční dietě
Celozrnné pečivo s cibulkovou pomazánkou: na 5 porcí připravíme z 250 g měkkého nízkotučného tvarohu, 200 g tofu natura, 100 g papriky, 100 g salátové okurky, 150 g mrkve, 100 g červené řepy – vařené nebo sterilované, z jedné jarní cibulky s natí.
Papriku, cibulku a propláchnutou a okapanou řepu nakrájíme nadrobno, okurku i mrkev nastrouháme na hrubém struhadle. Tofu nastrouháme na jemném struhadle nebo rovnou rozmixujeme s tvarohem najemno. Všechny ingredience pak lehce promícháme, dochutíme solí a pepřem. Pokud je pomazánka příliš hustá, přidáme bílý jogurt podle potřeby.
Celozrnný chléb s cuketovou pomazánkou: dušenou strouhanou cuketu smíchejte s rozetřeným česnekem a se sýrem feta, dochuťte solí).
Cereálie s ovocem: porce cereálií (cca 30 g ovesných vloček nebo neslazeného műsli), nízkotučný tvaroh / bílý jogurt / acidofilní mléko / kefír a např. půl strouhaného jablka.
Přidat nový komentář