Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Pozdě určitě není. Vývoj vidění Vaší dcery ještě není zcela ukončen, je tedy dobrý předpoklad, že by se tupozrakost mohla správnou léčbou zmírnit, nebo v lepším případě vyléčit úplně. Základem léčby tupozrakosti je zakrývání lépe vidoucího oka. Jestliže má Vaše dcera tupozraké levé oko, je nutné překrývat oko pravé. Režim délky a četnosti zakrývání pravého oka by Vám měl určit ošetřující oční lékař v závislosti na stupni postižení tupozrakostí. Obnovu ostrého vidění levého oka je vhodné doplnit i cvičením. Možnosti a druhy cvičení jsou velmi rozmanité. Obecně jsou nejprospěšnější cvičení, která vyžadují spolupráci oka a ruky (případně i nohy) a zapojují i paměť. Vhodné jsou tedy například postupy obkreslování obrázků, navlékání korálků, vystřihovánky, různé skládačky, pexesa apod. Poslední dobou se objevují i speciální počítačové hry pro cvičení dětí s tupozrakostí. Všechna cvičení musejí probíhat se zakrytým lépe vidoucím okem, aby se postižené oko nutilo zapojovat co nejvíce.
Čtěte také: Pečujte o dětský zrak aby děti dobře viděly na tabuli
Tupozrakost operovat nelze. Je to funkční vada zrakové dráhy vznikající nepoužíváním oka z důvodu například vyšší dioptrické vady nebo šilhání. Léčba tupozrakosti je možná pouze zakrýváním lépe vidoucího oka a vyšším zatěžováním oka postiženého. Jestliže nedojde k její léčbě do doby, než se upevní zrakové funkce (přibližně 8 let věku dítěte), je toto poškození nevratné. Ovšem i úspěšnost léčby není vždy stoprocentní, závisí na věku, ve kterém byla dítěti tupozrakost diagnostikována, míře závažnosti postižení, spolupráci dítěte a rodičů a dodržování léčebného režimu.
Čtěte také: Pokud tohle (ne)vidíte, zbystřete!
Na rozdíl od tupozrakosti šilhání u dětí léčit lze. Ovšem je důležité na začátku zjistit příčinu šilhání a podle toho uzpůsobit postup léčby. V případě šilhání způsobeného dioptrickou vadou se nejdřív korigují dioptrie. Při správné korekci oči nešilhají. S růstem dítěte se většinou dioptrická vada snižuje a tím se zmenšuje i šilhání. Zjednodušeně lze říci, že z šilhání způsobeného dioptrickou vadou dítě vyroste, nicméně nelze ho nechat „z vady vyrůst“ bez odborného vedení. Pokud není šilhání způsobeno dioptrickou vadou, přikračuje se k operaci. Podle směru šilhání se volí operativní zkrácení, prodloužení nebo přesunutí vybraných okohybných svalů. Rekonvalescence po takovéto operaci je krátká a výsledek je brzy viditelný. V obou případech léčby šilhání je důležité připojení ortoptické léčby. Ortoptická léčba má za úkol obnovení nebo naučení spolupráce obou očí. V případě šilhání způsobeného dioptrickou vadou lze ke cvičením přikročit ihned. Při šilhání bez dioptrické vady se s ortoptikou začíná až po operativním zásahu.
Odpovídá MUDr. Gabriela Pilková, Dětské oční centrum Kukátko, www.detskeoci.cz