Kdy po ukončení léčby rakoviny prsu lze operaci operaci provádět?
„Teoreticky ihned po zhojení rány, pokud je součástí léčby ozařování, tak rozhodně až po něm. Načasování je ale většinou kolem roku až dvou od operace karcinomu. S operací musí samozřejmě souhlasit onkolog.“
Pacientky se po léčbě rakoviny nejvíc bojí toho, že se nádor vrátí. Nezvyšuje tato metoda toto riziko?
Metoda je nová, nemáte ještě stoprocentní data o bezpečnosti metody, proto ji doporučujeme právě pacientkám s dlouhodobou remisí.“
Jaké další podmínky musí pacientka splňovat – záleží na typu odstraněného nádoru, na věku?
„Hodně záleží na tom, aby v oblasti nového prsu bylo dost kůže, pod kterou tuk s kmenovými buňkami umístíme. Měla by mít i dostatek tkáně, která se pak postará o to, aby byl nový prs vyživován. Limitní je i to, jak velké je druhé prso. Najednou se dá přenést asi 200 ml tuku můžeme přenést až 400ml),takže mají výhodu ženy s menším poprsím. Podmínkou také je, aby pacientka měla na těle tuk, který odsajeme – vždy jde o autotransplantaci, takže nemůžeme použít tuk a kmenové buňky dárce."
Kolik tuku je zapotřebí k provedení operace?
„Asi litr liposuktátu, tedy asi 600 ml čistého tuku. Z toho 400 ml se použije na vlastní rekonstrukci, 200ml na izolaci kmenových buněk. Operace trvá asi tři hodiny, protože nejdřív liposukcí získáme tuk, pak ho musíme vyčistit a získat z něj kmenové buňky. Ovšem i přes tu časovou náročnost se dá označit jako miniinvazivní, bolesti jsou minimální, velmi podobné klasické liposukci.“
Jak důležité jsou v tom všem kmenové buňky?
„Jsou zásadní. Bez nich by tělo až polovinu přesunutého tuku vstřebalo. Díky regenerační schopnosti kmenových buněk se všechno lépe hojí.“
Jaká jsou rizika přenosu tuku oproti implantátům?
„Rizika zákroku můžeme rozdělit na místo odběru a místo aplikace. V místě odběru může dojít k infekci, riziko tukové embolie je minimální. Mezi častá rizika v místě aplikace patří vznik kalcifikací, které mohou dělat problémy při následném vyšetřování prsu. Zkušený radiolog by nicméně měl tyto kalcifikace odlišit od jiných afekcí. Pokud mluvíme o plastice prsou pacientky po rakovině, pak se stává, že silikony někdy chemoterapií a nemocí oslabené tělo odmítne – často se to stává tkáni po ozáření. V tom případě je tuk výhodnější jistě.“
Kolik bude taková operace pacientku stát?
„První operace byla zdarma, s podporou firmy Cytori, která poskytla potřebné přístrojové vybavení. Pokud by si ji měla pacientka hradit sama, tak se nedostane pod částku 100 tisíc –operace je dlouhá, náročná na personál, používá se velmi drahý přístroj… Samozřejmě, že časem jistě zlevní. Možná ji začne platit i pojišťovna – i když jde o drahý zákrok, tak se vyplatí. Zvlášť když si sečtete, kolik se nakonec investuje, pokud tělo pacientky nepřijme po onkologické léčbě implantát a musí se reoperovat.“
Víc o rekonstrukci prsu po nádoru najdete zde.
Přidat nový komentář