Vaše těhotenství se blíží ke svému konci, čím dál víc se přibližuje tolik očekávané období, období porodu. Stavy spojené s koncem těhotenství mohou být pro těhulku stavy s narušením pohodlí a klidu...
Je mnoho žen, které se na dítě těšily, dokonce i takových, kterým se nedařilo několik let otěhotnět, a přesto nakonec pociťují po narození dítěte namísto radosti rozčarování. Jsou plačtivé, přecitlivělé, náladové, úzkostlivé, podrážděné, smutné či se cítí vyčerpané...
Rozeznáváme tři hlavní typy poporodních depresí:
- poporodní blues – krátký a mírný emoční problém
- poporodní deprese – závažná choroba, v ojedinělých případech život ohrožující psychická choroba
- poporodní (laktační) psychóza – vážné psychotické onemocnění ohrožující život matky a dítěte
Poporodní blues
Po narození dítěte nastává asi u 80 % žen krátké depresivní období. Psychologové tomuto období po porodu říkají poporodní blues (někdy také baby blues). Na baby blues se v největší míře podílejí hormony, které se uvolnily během porodu a na začátku tvorby mléka. Dalšími faktory jsou fyzická únava po devítiměsíčním těhotenství a porodu, silné emociální vypětí, odpovědnost za nového človíčka. Projevuje se tím, že je maminka daleko víc plačtivější, podrážděnější, někdy je tato plačtivost spojena i se zvýšeným smutkem, pocity osamělosti, sebesnižování vlastní osoby nebo také pocitem zlosti, který si vylévá nejvíce na blízké okolí, matku, tchyni nebo manžela. Pokud najde novopečená maminka dostatek odpočinku, porozumění a opory ve svých nejbližších, pak tento neveselý stav podobný splínu rychle pomine. Obecně se baby blues objevuje 3. či 4. den po porodu, vrcholí okolo 6. dne a spontánně zmizí do 12. dne.
Čtěte také: Rodičky chtějí stále více ulevovat od bolesti
Poporodní deprese
Pokud tento stav trvá víc než dva týdny, může přejít do poporodní deprese. Většinou se objeví 3–4 týdny po porodu a trvá zhruba do osmi měsíců věku dítěte, někdy dokonce mohou přijít pozdní deprese do dvou let po narození dítěte. Ženy prožívají deprese, nebo naopak dobrou náladu, většinou však mají silné výkyvy nálad (z povznesené nálady okamžitě přecházejí do deprese – a naopak), jsou plačtivé, podrážděné, skleslé. Kromě toho mohou trpět nespavostí a poruchou chuti, v těžších případech se mohou objevit sebevražedné tendence.
Příznaky poporodní deprese
- Pocity smutku, beznaděje, frustrace
- Úzkost, nervozita, strach o zdraví nebo bezpečnost dítěte
- Emocionální vzestupy a pády - smích střídá pláč
- Sebeobviňování, zpochybňování své mateřské role, neschopnost navázat kladný vztah k dítěti
- Ztráta životní energie, únava, pocit vyčerpání
- Nechutenství nebo naopak nutkavá nadměrná konzumace potravy
- Nespavost nebo naopak nadměrná spavost
- Nezájem o partnera a okolí
Co způsobuje poporodní deprese?
Nikdo neví jistě, proč některé ženy zažívají poporodní deprese a jiné ne. Prudký pokles hormonů estrogenu a progesteronu po porodu může vyvolat tento stav. Podílí se na něm i nedostatek spánku, pocit měnící se identity a nové úkoly. Pokud jste měli deprese v minulosti, máte větší pravděpodobnost vzniku poporodní deprese.
Zavolejte svého lékaře, pokud:
- Baby blues trvá déle než dva týdny
- Vaše příznaky se zhorší
- Máte potíže postarat se o sebe nebo své dítě
- Máte myšlenky na sebepoškozování nebo na ublížení dítěti
Čtěte také: Zánět prsu může zkomplikovat kojení
Poporodní (laktační) psychóza
Při závažnějších psychických stavech se ženy chovají podivně, mají sluchové halucinace, stavy blouznění, abnormálně se zabývají zdravím svého dítěte (nebo z dítěte nemají radost) a někdy se o něj nedokážou adekvátně postarat. Mohou se zabývat myšlenkami na sebevraždu či ublížení děťátku. Mezi příčiny onemocnění patří fyzické vyčerpání, rozsáhlé hormonální změny a do té doby neznámé a velice silné emoce, které žena po porodu prožívá. Tyto těžké případy deprese se nazývají poporodní psychózy anebo psychózy post partum (dříve tzv. laktační psychózy). Žena si neuvědomuje, že je nemocná a může zcela ztratit kontakt s realitou (jako např. u schizofrenie). Nutná je okamžitá psychiatrická léčba a medikace.
Příznaky poporodní (laktační) psychózy:
- Pocity silného rozrušení
- Sluchové či zrakové halucinace
- Výpadky paměti
- Nekontrolovatelné pocity úzkosti
- Poruchy soustředění (neschopnost číst a sledovat děj filmu)
- Změněné vnímání času
- Extrémní výkyvy nálad
Poporodní psychóza ženu postihne většinou mezi 2. a 4. týdnem šestinedělí, nemoc ustupuje v řádech dnů až měsíců, což závisí také na tom, jak rychle byla vyhledána lékařská pomoc.
Čtěte také: Mléko šetrně „obstarají“ homeopatika
Jak rozlišit poporodní depresi od vyčerpanosti?
Někdy je to náročné, protože téměř všechny novopečené maminky zažívají stavy vyčerpanosti, velké únavy a z toho pramenícího podráždění. Poporodní deprese je ovšem mnohem výraznější stav. Každá žena ji prožívá jinak, většina z nich však popisuje pocity úzkosti a smutku, které trvají déle než dva týdny. Smutek může mít různé formy – od jemného, melancholického až po závažnou depresi, která naprosto znemožňuje každodenní fungování. Tyto pocity se objevují náhle či postupně v období od přibližně 1. měsíce do prvního roku dítěte.
Jak zatočit s poporodní depresí?
- Hodně spánku - když miminko spí, spěte taky. Odpočívejte vždy, když to bude jen trochu možné.
- Kojení - poku je to možné kojte. Uvolňuje to oxytocin, hormon lásky a radosti.
- Ze svých pocitů se pokuste vymluvit - povězte o nich manželovi, své matce, přítelkyním, hlavně s nimi nebuďte sama.
- Najděte si čas pro sebe - aspoň jedenkrát do týdne. Svěřte dítě manželovi, babičkám a choďte na hodinku ven - na procházku, posezení s přítelkyněmi či na cvičení, když budete po porodu fit. Mít prostor pro sebe není známka sobeckosti, to je pud sebezáchovy. Dítě vás potřebuje odpočinutou a v psychické pohodě. Vyjít poprvé z domu bez dítěte je těžké, ale udělejte to.
- Setkávejte se s jinými maminkami - zjistíte, že mají podobné radosti, ale také problémy a starosti jako vy, možná si vzájemně pomůžete a poradíte. Pokud máte k dispozici internet, můžete se potkávat s jinými maminkami i online.
- Choďte ven - nezůstávejte stále doma, choďte často na procházky.
- Upravte stravovací návyky - jezte hodně ovoce, zeleniny a celozrnného pečiva, méně sladkostí, rafinovaného cukru, tuků, vyhýbejte se kofeinu.
- Fyzická aktivita - při cvičení se vylučují endorfiny, které zlepšují náladu. Díky pohybu se dostanete dříve na svou předporodní váhu, což posílí vaše sebevědomí.
- Zařiďte si výpomoc v domácnosti, o práce se mohou podělit rodinní příslušníci.
Baby blues ani poporodní deprese nejsou věci, za které je třeba se stydět. Mohou se přihodit kterékoli mamince v poporodním období. Je důležité rozlišit prvotní příznaky. V případě, že baby blues přeroste do deprese, je nutné vyhledat odbornou pomoc. Čím dříve to uděláte, tím větší je šance, že se váš psychický stav co nejdřív zlepší.
Ze zdroje: webmd.com