Bujaré oslavy se mohou lehce zvrtnout a místo vzpomínky na skvělý večer s přáteli, vám zbude bolavá vzpomínka a jizva od popáleniny. Na Silvestra k úrazům způsobených zábavní pyrotechnikou pravidelně dochází – jak jim předcházet a jak poskytnout první pomoc? Buďte připraveni a následky zranění budou menší!
Prevence úrazů
Poslední den v roce dochází k menším i závažnějším úrazům.
Nejčastěji se jedná o popáleniny a o amputace prstů. Nejlíp uděláte, když budete úrazům předcházet. Proto během zacházení se zábavní pyrotechnikou
dodržujte následující pravidla:
1. Nakupujte pouze zábavní
pyrotechniku, která je legální - je tedy opatřena návodem výrobce v češtině, který informuje o skladování a bezpečném použití; je označena certifikační značkou českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.
2. Vždy si pečlivě
přečtěte návod a řiďte se jím!
3. S pyrotechnikou manipulujte zásadně
na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů, aby nemohlo dojít např. k vniknutí výbušnin do oken či k zapálení střechy.
4. Nemiřte se zábavní pyrotechnikou na lidi!
5. Nepůjčujte pyrotechniku dětem!
6. Nemanipulujte s pyrotechnikou, když jste pod vlivem alkoholu či drog!
7. Neodpalujte pyrotechniku zasazenou do skleněné láhve!
8. Nepoužívejte pyrotechniku, která již jednou selhala!
9.
Pokud se stanete svědky úrazu, zachovejte chladnou hlavu a vzpomeňte si na tyto řádky! Vznik popálenin
Popáleniny vznikají krátkodobým působením extrémně vysokých teplot na kůži, ale i dlouhodobým působením nižších teplot. Popálení tedy vzniká působením slunečního záření, ohně, horké páry a plynů, dotykem horkých předmětů. Popáleniny vznikají i tzv. vlhkým horkem – párou a horkými tekutinami. Takové popáleniny nazýváme opařeniny. Závažnost popálenin je způsobena délkou působení a teplotou při popálení.
Kdy je popálení život ohrožující?
Popálení ohrožuje člověka na životě, když se rozvine šokový stav. Velmi nebezpečné je popálení dýchacích cest, a může také dojít k celkové intoxikaci organismu a k infekci. Přímé ohrožení života u malých dětí je při popálení 5-10 % těla, u dospělých při popálení přes 15 % těla (samozřejmě, že je také důležité, jak je popálení závažné). Jedno procento je velké přibližně jako dlaň pacienta.
•
První stupeň popálenin se projevuje zčervenáním, zduřením a bolestivostí kůže.
•
Druhý stupeň se pozná podle toho, že jsou na popálenině puchýře, kůže bolí a je též zarudlá.
• Nejzávažnější
třetí stupeň je typický nekrózou, přiškvařením, šedým, bílým nebo černým zbarvením kůže a tím, že pacient necítí bolest.
První pomoc při popáleninách
Předtím, než začnete postiženému poskytovat první pomoc, eliminujte zdroj popálení (oheň, rachejtle hořící oděv atd.). Pokud není oděv k tělu přiškvařen, sundejte jej. Postižené místo okamžitě chlaďte nejlépe pod proudem tekoucí vody, popáleninu polévejte, ponořte do studené vody nebo na ní přiložte studený obklad. Nechladíme ledovou vodou, ideální je 8 stupňů Celsia. Po ochlazení ránu sterilně zakryjte.
Amputace
K amputaci prstů většinou dochází při odpálení pyrotechniky zasazené do skleněné láhve. Nemusím asi zdůrazňovat, že se jedná o závažný úraz s trvalými následky a dlouhou a bolestivou léčbou. Pokud již dojde k odtržení časti končetiny, zavolejte okamžitě záchrannou službu a začněte poskytovat první pomoc. Zastavte krvácení tlakovým obvazem. Pokud zranění stále krvácí, přidejte další obvaz – nikdy ten původní nesundávejte! Dále proveďte protišoková opatření – položte pacienta na záda a zvedněte mu nohy do výšky 50 až 60 centimetrů. Amputovanou část končetiny seberte, sterilně zabalte, vložte do igelitového sáčku a sáček zevně chlaďte ledem (místo ledu výborně poslouží i mražená zelenina).
Přidat nový komentář