Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Popáleniny, amputace a Silvestr

( Nina Šeblová | přečteno: 15294x )

Bujaré oslavy se mohou lehce zvrtnout a místo vzpomínky na skvělý večer s přáteli, vám zbude bolavá vzpomínka a jizva od popáleniny. Na Silvestra k úrazům způsobených zábavní pyrotechnikou pravidelně dochází – jak jim předcházet a jak poskytnout první pomoc? Buďte připraveni a následky zranění budou menší!

shutterstock.com

Prevence úrazů


Poslední den v roce dochází k menším i závažnějším úrazům. Nejčastěji se jedná o popáleniny a o amputace prstů. Nejlíp uděláte, když budete úrazům předcházet. Proto během zacházení se zábavní pyrotechnikou dodržujte následující pravidla:

1. Nakupujte pouze zábavní pyrotechniku, která je legální - je tedy opatřena návodem výrobce v češtině, který informuje o skladování a bezpečném použití; je označena certifikační značkou českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.
2. Vždy si pečlivě přečtěte návod a řiďte se jím!
3. S pyrotechnikou manipulujte zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů, aby nemohlo dojít např. k vniknutí výbušnin do oken či k zapálení střechy.
4. Nemiřte se zábavní pyrotechnikou na lidi!
5. Nepůjčujte pyrotechniku dětem!
6. Nemanipulujte s pyrotechnikou, když jste pod vlivem alkoholu či drog!
7. Neodpalujte pyrotechniku zasazenou do skleněné láhve!
8. Nepoužívejte pyrotechniku, která již jednou selhala!
9. Pokud se stanete svědky úrazu, zachovejte chladnou hlavu a vzpomeňte si na tyto řádky!

Vznik popálenin  


Popáleniny vznikají krátkodobým působením extrémně vysokých teplot na kůži, ale i dlouhodobým působením nižších teplot. Popálení tedy vzniká působením slunečního záření, ohně, horké páry a plynů, dotykem horkých předmětů. Popáleniny vznikají i tzv. vlhkým horkem – párou a horkými tekutinami. Takové popáleniny nazýváme opařeniny. Závažnost popálenin je způsobena délkou působení a teplotou při popálení.

Kdy je popálení život ohrožující?


Popálení ohrožuje člověka na životě, když se rozvine šokový stav. Velmi nebezpečné je popálení dýchacích cest, a může také dojít k celkové intoxikaci organismu a k infekci. Přímé ohrožení života u malých dětí je při popálení 5-10 % těla, u dospělých při popálení přes 15 % těla (samozřejmě, že je také důležité, jak je popálení závažné). Jedno procento je velké přibližně jako dlaň pacienta.

•    První stupeň popálenin se projevuje zčervenáním, zduřením a bolestivostí kůže.
•    Druhý stupeň se pozná podle toho, že jsou na popálenině puchýře, kůže bolí a je též zarudlá.
•    Nejzávažnější třetí stupeň je typický nekrózou, přiškvařením, šedým, bílým nebo černým zbarvením kůže a tím, že pacient necítí bolest.  

První pomoc při popáleninách


Předtím, než začnete postiženému poskytovat první pomoc, eliminujte zdroj popálení (oheň, rachejtle hořící oděv atd.). Pokud není oděv k tělu přiškvařen, sundejte jej. Postižené místo okamžitě chlaďte nejlépe pod proudem tekoucí vody, popáleninu polévejte, ponořte do studené vody nebo na ní přiložte studený obklad. Nechladíme ledovou vodou, ideální je 8 stupňů Celsia. Po ochlazení ránu sterilně zakryjte.

Amputace


K amputaci prstů většinou dochází při odpálení pyrotechniky zasazené do skleněné láhve. Nemusím asi zdůrazňovat, že se jedná o závažný úraz s trvalými následky a dlouhou a bolestivou léčbou. Pokud již dojde k odtržení časti končetiny, zavolejte okamžitě záchrannou službu a začněte poskytovat první pomoc. Zastavte krvácení tlakovým obvazem. Pokud zranění stále krvácí, přidejte další obvaz – nikdy ten původní nesundávejte! Dále proveďte protišoková opatření – položte pacienta na záda a zvedněte mu nohy do výšky 50 až 60 centimetrů. Amputovanou část končetiny seberte, sterilně zabalte, vložte do igelitového sáčku a sáček zevně chlaďte ledem (místo ledu výborně poslouží i mražená zelenina).

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Michal
1x

Tak jsem to prezil ve zdravi, díky za článek! Těším se na nové články v tomto roce!

bsgnzkbd

yUwuoU zrrwgkdyxppi, [url=http://srldkeihzhbq.com/]srldkeihzhbq[/url], [link=http://pbfhrgzphybe.com/]pbfhrgzphybe[/link], http://kzmmalxqnyff.com/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

83%
17%
Zatím hlasovalo 6 lidí

Mohlo by vás zajímat

Šok

Společnými projevy všech forem šoku je porucha vědomí, především neklid, úzkost, apatie, somnolence až koma.

Boj o přežití aneb několik slov úvodem

Zatímco zvířata přicházejí v průměru až o 80 % svého potomstva, člověku se naopak podaří vychovat 70-80 % svých dětí.

Oživování - obecné zásady

Věděli byste si rady v případě, že by někdo potřeboval oživovat? MUDr. Stanislav Machart vám znovu poradí, jak se chovat a na co nezapomenout.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce