Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Pomůže genová terapie diabetikům 1. typu?

(PharmDr. Vladimír Finsterle | přečteno: 8841x )

Ještě před sto lety byl diabetes 1. typu smrtelným onemocněním. Diabetici prvního typu mají zničené buňky slinivky břišní, které tvoří inzulín - životně důležitý hormon řídící metabolismus glukózy. V nepřítomnosti inzulínu stoupá postupně hladina glukózy v krvi, což vede ke smrti nemocného.

Léčbu diabetiků 1. typu umožnilo až zahájení průmyslové výroby inzulínu ve dvacátých letech právě skončeného století. Inzulín se tehdy vyráběl ze zvířecích slinivek a díky tomu obsahoval značné množství příměsí, které byly příčinou častých alergických reakcí. Podobným způsobem se inzulín vyrábí ještě dnes, ale díky dokonalejším technologiím obsahuje jen minimum příměsí, a alergické reakce jsou proto vzácné.

Od osmdesátých let se používá také tzv. rekombinantní humánní inzulín: gen pro lidský inzulín se vnese do jádra bakterií nebo kvasinek, a ty ho pak "vyrábějí" podobně jako vlastní bílkoviny.

I přesto je léčba diabetu 1. typu stále problematická. Inzulín je možné podávat jen injekčně, a diabetici si ho musejí píchat několikrát denně. To je pro ně samozřejmě velmi nepohodlné a obtěžující. Některé farmaceutické firmy se proto snaží vyvinout nové formy inzulínu - např. ve formě spreje do nosu.

Novou metodou, která zasahuje do mnoha oblastí medicíny, a která by mohla pomoci i diabetikům 1. typu, je genová terapie. Při ní se gen pro inzulín vnáší do jader některých lidských buněk. Tyto buňky pak produkují inzulín přímo v lidském organismu. Pro vnesení genu do jádra se nejčastěji využívá některých druhů virů.

Své zkušenosti s genovou terapií diabetu 1. typu popsala v listopadovém čísle časopisu Nature skupina japonských vědců. Pokusným myším nejprve pomocí chemické látky zničili buňky tvořící inzulín. U těchto myší rychle stoupala hladina glukózy v krvi a myši poměrně brzy umíraly (podobně jako diabetici 1. typu před sto lety). Jestliže však do buněk těchto myší vnesli gen pro inzulín, hladina glukózy klesla na normální hodnoty a myši se rychle zotavily.

O čtrnáct dní později publikovala v neméně renomovaném časopise Science podobné výsledky skupina vědců z Kanady. Zdálo by se tedy, že nic nebrání zahájení genové terapie diabetu 1. typu u lidí. Předtím však bude nutné velmi důkladně otestovat bezpečnost nové metody. Před zavedením do běžné praxe bude také nezbytné porovnat účinnost nové metody s běžným podáváním inzulínu. Na genovou terapii diabetu 1. typu si proto ještě minimálně několik let počkáme.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

80%
20%
Zatím hlasovalo 5 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce