Parkinsonismus je označení příznakového komplexu složeného z akinézy (pohybová chudost), rigidity (zvýšené svalové napětí) a tremoru (třes).
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Polyneuropatie je poškození periferních nervů, při kterém je snížena rychlost vedení nervů v poškozených nervových vláknech. Poškození se projevuje slabostí svalů a postupnou ztrátou citlivosti. Nemoc nejprve postihuje Achillovu patu. Postižený má probém s chůzí po patách a špičkách. Později se projevuje špatná manipulace s drobnými předměty. Polyneuropatie se vyskytuje většinou symetricky, ale jedna končetina může být více postižena. Dalším charakteristickým projevem tohoto nepříjemného onemocnění je případné ubývání svalové hmoty na končetinách.
Příznaky polyneuropatie
K prvním příznakům patří porucha citu, velmi výrazné prožívání bolesti, časté bývá brnění, mravenčení nebo brnění v prstech či nepříjemné pocity tepla. Při polyneuropatii nemusíte cítit při chůzi podložku, při sprchování nerozeznáte teplou a studenou vodu, můžete mít problémy s rovnováhou.
Může docházet i ke změnám hybnosti. Ve vážných případech je postižen centrální nervový systém. Polyneuropatie mohou vést k amputaci dolní končetiny (v souvislosti s cukrovkou), vzácněji k hluchotě (v souvislosti s meningitidou po prodělané klíšťové encefalitidě, příušnicích apod.) nebo k bezbolestnému infarktu atd.
Příčiny vzniku polyneuropatie
Nárůst výskytu onemocnění sledujeme po padesátém roce věku a souvisí s civilizačními chorobami, jako jsou cukrovka nebo poruchy funkce štítné žlázy a jiná autoimunitní onemocnění, dále s konzumací alkoholu, s kouřením, s nezdravým životním stylem. Polyneuropatie může následovat jako komplikace i po některém virovém či bakteriálním onemocnění, může vzniknout jako nežádoucí účinek podávání některých léků (např. na vyrovnání srdeční arytmie) a vyskytuje se i u lidí, kteří dlouhodobě přicházeli do styku s toxickými látkami (alkoholici, ale i pracovníci chemického průmyslu, zemědělci v kontaktu herbicidy). V celosvětovém měřítku je hlavní příčinou lepra. Nervy může poškodit i herpes, celiakie, borelióza, chemoterapie, některé léky nebo operace.
- toxické látky: olovo, alkohol,
- metabolická onemocnění: diabetes mellitus, jaterní cirhóza, hypotyreóza,
- autoimunitní onemocnění: revmatoidní artritida, celiakie,
- infekční onemocnění: záškrt, příušnice, mononukleóza, tyfus,
- polékové
- chemoterapie
- Lymská borelióza, klíšťová encefalitida
- paraneoplastické polyneuropatie (hl. malobuněčný karcinom plic),
- dědičnost
Diagnostika polyneuropatie
Velmi průkazné jsou již samotné projevy, klíčová je však elektromyografie. Během tohoto vyšetření se zjišťuje rychlost vedení nervem, polyneuropatie se tak musí projevit. EMG probíhá tak, že lékař zavede jehlovou elektrodu přímo do postiženého místa. Nejedná se o bolestivé vyšetření, jehla je menší než klasické injekční jehly.
Poté pomocí polygrafu, který je opatřen elektrodami, zesilovačem, procesorem a obrazovkou, lékař vyhodnotí, zda se jedná o polyneuropatii. Nejen samotné vyšetření je klíčové, ale také odhalení samotné příčiny. Pokud pacient trpí cukrovkou nebo alkoholismem, příčina je jasná, hůře se diagnostikuje, pokud je způsobena nádorovým onemocněním nebo autoimunitními nemocemi.
Příčina polyneuropatie však není ve 20 – 30 % případů zjištěna ani na specializovaných klinických pracovištích.
Léčba polyneuropatie
Nejefektivnější léčba neuropatie je spojena se zjištěním příčiny. Ostatní léčba je jen symptomatická a podpůrná.
Léčba diabetické polyneuropatie spočívá v udržování glykémie v normálních hodnotách. Vhodné stravování je základní podmínkou pro udržování hladiny glykémie pod kontrolou a omezení dalšího poškozování nervů.
K potlačení bolestí a dalších příznaků jsou užívány léky proti bolesti, antidepresiva a jiné. Dosud doporučované a užívané vitaminy sku-piny B, lze označit jen jako podpůrnou léčbou
Polyneuropatické příznaky mohou vzniknout například i při tlaku na nervy kolem páteře, při poškození ploténky a podobně, pak i tady je dobré léčit příčinu. Pokud zablokované místo uvolníme, může to pro pacienta znamenat i úlevu od polyneuropatických příznaků.
Je kladen důraz na prevenci vzniku defektu na dolní končetině. K lokálnímu snížení bolesti se využívá fyzikální terapie v podobě 3D pulzní terapie, či ultrazvukové terapie.
Nedílnou součástí léčby pokročilých stadií některých typů neuropatie je psychoterapie, fyzioterapeutické přístupy a lázeňská léčba.