Pohanka se pěstuje průmyslově. Rostlina ke svému dobrému růstu potřebuje nezničenou půdu.
(Fagopyrum esculentum Moench.)
Příprava čaje
- z nati a slupek: 1 čajová lžička drogy na 2 šálky (200 ml) vody, necháme 15 minut louhovat.
Pokrmy obsahující pohanku je vhodné zařadit několikrát týdně do běžného jídelníčku.
Užívaná část
|
Nať (Fagopyri esculenti herba) |
|
Plod (Fructus Fagopyri esculenti) |
Sběr a sušení
Nať sbíráme v době květu, sklízíme asi 50 – 60 dní po výsevu, dříve než rostlina vytvoří plody. Nejmenší ztráty rutinu nastanou, když se usuší rychle (20 – 40 minut), při teplotách kolem 105 -130 st.C
Plod sbíráme v době, kdy barva je temně modrá, tedy v době úplné zralosti, během července a srpna. Z větévek bez plodů sbíráme list. List i plod důkladně vysušíme, aby nedocházelo k plesnivění a ztrátě barvy. Sušit můžeme ve stínu nebo na slunci.
Jak vypadá
Jednoletá bylina dosahující výšky 15 – 60 cm. Spodní listy jsou řapíkaté, směrem nahoru jsou přisedlé se širokou bází. Na koncích větvených lodyh se vytváří drobné, většinou bílé nebo narůžovělé kvítky, uspořádané do květenství. Plodem je nažka, která je charakteristická svým trojúhelníkovitým tvarem a lesklým povrchem.
Kde se rostlina vyskytuje
Pohanka se pěstuje průmyslově. Rostlina ke svému dobrému růstu potřebuje nezničenou půdu.
Co obsahuje
Nejdůležitější složkou pohankové nati i plodu jsou flavonoidy, především rutin.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Pohanka byla používána jako tradiční zemědělská plodina. Její léčebné používání není příliš dávné.
Dnes: Pohanku používáme především vnitřně
Vnitřně: Čaj z nati a slupek pohanky je velmi bohatý na rutin. Tento flavonoid působí příznivě na zeslabenou stěnu cév, má schopnost ji zpevňovat, čímž předchází tvorbě podlitin, nemocem kardiovaskulární (srdečně-cévní) soustavy, upravuje krevní tlak. Ulevuje od potíží s hemeroidy. Stejně působí na křečové žíly a s tím spojené bolesti a otoky nohou. Tytéž vlastnosti má pokrm připravený z pohankových zrn, mouky, vloček apod.
Pozn.: Rutin je součástí originálně vyráběných přípravků. Často se setkáváme se směsí pohankových slupek, pohankové natě a šípků. U originálně vyráběných přípravků se při přípravě řídíme návodem na použití. Vzhledem k tomu, že pohanka se řadí k bezlepkovým potravinám, je velmi vhodná pro všechny, kteří mají alergii na lepek.
Ilustrační foto: Internet
Přidat nový komentář