Homeopatici na ni nedají dopustit, pediatři ji nezatracují a ostatní lékaři ji spíše neuznávají.
Typické nemoci podzimního a zimního období jako jsou chřipka, rýma, kašel a bolesti v krku jsou letos ještě posíleny o epidemii koronaviru a opatřeními s ní spojenými. Nemoc přináší nejenom nepříjemné tělesné stavy, ale nyní i vynucenou karanténu. Děti nemohou do školy a zameškané učivo se pak někdy těžko dohání. Dospělí pak musejí dohánět pracovní resty, což s sebou opět může přinést oslabující stres.
Nejlepší cestou, jak se na podzimní a zimní sezonu připravit je prevence a povzbuzení vlastních obranyschopných mechanismů těla.
Homeopatika v rámci prevence
V rámci prevence existuje velká řada nejrůznějších schémat a přístupů, v praxi se ale nejvíce osvědčily následující přípravky:
- Oscillococcinum – podporuje všeobecnou protivirovou imunitu. V rámci běžné prevence infekčních onemocnění je vhodné užívat 1× týdně 1 tubu.
- Influenzinum 9 C – jde o homeopatikum připravené z aktuální protichřipkové vakcíny. Představuje homeopatickou cestu k podpoře imunitního systému přímo proti virům chřipky, což v nadcházející sezóně může být velmi důležité. Doporučené dávkování je 1× týdně 10 granulí.
Čtyři kroky ke zdraví
Pro dlouhodobé zlepšení imunity nemusí stačit ani sebelépe vybraný homeopatický přípravek. K lepší funkci obranyschopnosti pomůže několik jednoduchých opatření.
1. Správná strava
Dobrá funkce imunitního systému začíná v kvalitní výživě a v dostatečném přísunu živin, vitamínů a minerálů. Nejjednodušší změna spočívá ve vynechání vysoce průmyslově zpracovaných potravin, tzv. junk food a omezení (i skrytého) cuktu, tuků, alkoholu i kofeinu.
2. Podpora střevní mikroflóry - probiotika
Imunitní systém střeva představuje 80 % celého imunitního systému a jeho nedílnou součástí je i mikrobiální osídlení střeva. Správné složení střevní mikroflóry chrání sliznici trávicího traktu, napomáhá odstraňování toxinů a chrání před vlivy škodlivých bakterií a virů.
3. Psychická pohoda
Stres a úzkost vedou k vyplavení tzv. stresových hormonů – kortizolu a adrenalinu – což ve svém důsledku imunitu zhoršuje. I zde mohou pomoci homeopatika. Ty nejzákladnější léky jsou:
- Arsenicum album je vhodným lékem pro úzkostné osoby, které mají strach z infekce a případně i ze smrti. Velmi pečlivě lpí na dodržování hygieny, desinfekce a sebemenší problém hned chtějí konzultovat a řešit s lékaři.
- Nux vomica může pomoci lidem, kteří jsou naopak ze všech opatření a omezení naštvaní a pokud po nich někdo nějaká opatření vyžaduje, reagují vztekem a nadávkami.
- Gelsemium sempervirens je lékem pro osoby, které mají strach z budoucích věcí, který je určitým způsobem paralyzuje a je doprovázený třesem a průjmy.
4. Dobrý spánek
Při kvalitním spánku se obnovují tělesné i duševní síly a vyplavují se hormony, které příznivě působí i na stav imunitního systému. Pro dobrý spánek by bylo dobré omezit i vliv elektrosmogu, například nenechávat v ložnici zapnuté počítače, mobily či wifi.
Doplňky stravy pro zimní období
Kromě homeopatik je v zimním období užitečné použít i některý z prostředků přírodní medicíny.
- Extrakt z černého bezu – má velký protivirový a protibakteriální účinek a významně zkracuje dobu trvání chřipky.
- Vitamín C – prokazatelně zkracuje délku nachlazení, je to významný prvek protivirové imunity a silný antioxidant. Do 6 let věku se doporučuje dávkování 500 mg/den, pro děti 6–12 let 1 000 mg/den a od 13 let výše 2–3 g/den.
- Zinek – je nejdůležitějším stopovým prvkem pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání.
- Propolis – podporuje imunitu a má protivirové i antibakteriální účinky. Užívá se dle doporučení výrobce, vždy ale maximálně po dobu 3 týdnů a pak následuje týdenní pauza. Vzhledem k časté alergii na včelí bodnutí je vhodné nejdříve otestovat, zda na něj nejste alergičtí.
Homeopatická první pomoc
Fáze nástupu nemoci bývá často nespecifická. Projevit se může pocity, že „na nás něco leze,“ anebo nástupem různě vysoké horečky. Teprve v časovém odstupu se ukáže, o jaké onemocnění vlastně jde. Nicméně homeopatika nasazená včas mohou chorobu zastavit anebo výrazně zmírnit. Nejčastěji přijdou vhod tyto přípravky:
- Aconitum napellus 9 C – prudce nastupující horečka, kdy se nemocný nepotí, má horkou a suchou kůži a intenzivní žízeň. Nejlépe platí na následky prochlazení.
- Belladonna 9 C – náhle nastupující horečka s hojným pocením. Potíže pacienta zhoršuje silné světlo, hluk či dotek.
- Ferrum phosphoricum 9 C – přípravek na teploty kolem 38 °C, které doprovází pocit vnitřní horkosti, případně rýma a suchý, dráždivý kašel.
- Nux vomica 9 C – nemocný trpí pocitem, že se nemůže zahřát, mrazí ho v zádech a vydatně kýchá, byť zatím bez rýmy. Za rozvoj choroby často může pobyt ve studeném průvanu.
- Allium cepa 9 C – vhodný při vodnaté rýmě, která je zároveň hojná, pálivá a odírající. Potíže se zhorší v teple a zlepší na čerstvém vzduchu.
Tato homeopatika podáváme v dávce 5 granulí v 30 minutových intervalech až do zlepšení stavu, poté lze interval mezi jednotlivými dávkami prodloužit. Navíc je možno přidat přípravky na akutní povzbuzení imunity. Osvědčený recept je například tento:
- Oscillococcinum –1 tuba v intervalu 8 hodin po dobu dvou dnů,
- Influenzinum 9 C – 3× denně 5 granulí,
- Vitamín C – v maximální dávce (u dospělého 3× denně 1 g).
MUDr. Jaroslav Čupera
Lékař, homeopat
odborný garant www.svethomeopatie.cz