Stejně tak, jako se mluví o jarní únavě po dlouhé zimě, i podzimní období je spojeno s určitou zátěží organismu. Ubývání slunečního svitu způsobuje u řady lidí depresivní nálady. Podzimní a zimní měsíce také kladou větší nároky na náš imunitní systém, kdy jeho aktivaci proti virózám můžeme vnímat jako celkové fyzické i psychické oslabení.
K tomu, aby proběhl náš přechod z teplých slunečných dnů do období plískanic bez větších problémů, je třeba dodržovat určitá pravidla.
Režimová opatření
V našem jídelníčku bychom měli dbát na dostatečný přísun vitamínů a stopových prvků, prospěšný je také dostatek pohybu. Fyzická aktivita totiž snižuje duševní napětí, posiluje srdce a krevní oběh, pomáhá snižovat krevní tlak a cholesterol, zvyšuje odolnost proti nemocem a podporuje také sexuální funkce. Není přitom třeba lámat rekordy, postačí pravidelná procházka nebo návštěva plaveckého bazénu. Lékaři doporučují věnovat se nějaké pohybové aktivitě zhruba 30 minut denně nebo 45 minut obden.
Kdy sáhnout k tabletkám?
I když je pro naše tělo ideální příjem jakýchkoli látek přirozenou cestou, někdy jen pestrá strava případný nedostatek vitamínů nepokryje a je třeba sáhnout k jejich doplnění ve formě tablet.
Zásobování vitamíny je potřebné nejen při jejich nedostatku (ten bývá v našich zemích vzácný), ale například i při zvýšené tělesné námaze, nepravidelné nebo jednostranné výživě, při různých jednostranných dietách, zvýšených ztrátách (zvracení, průjmy), v těhotenství, při kojení a v období růstu organismu. A samozřejmě také v "kritických" obdobích roku, kdy je vhodné posílit svou imunitu.
Pro posílení imunity se mimo jiné osvědčují výtažky z echinacey, ať už ve formě kapek nebo různých kapslí. Doporučovány jsou i kombinované preparáty multivitamínů a multiminerálů se žen-šenem.
Jak se orientovat při výběru?
V současnosti si lze v každé lékárně vybrat vitamínové směsi odlišené pro různé věkové skupiny, například pro děti od tří let věku nebo pro seniory. Jejich složení je v podstatě stejné a liší se pouze množstvím jednotlivých vitamínů v preparátu obsažených.
Dnes jsou k dispozici i speciální přípravky pro těhotné ženy, o které je poměrně velký zájem. Jde o skutečně bezpečné preparáty sestavené tak, aby tělo v tomto náročném období dostalo vše, co potřebuje. Většina výrobců v těchto přípravcích už také ustoupila od přidávání vitamínu A, jehož nadměrný příjem může poškodit plod, a nahrazuje vitamín A beta karotenem.
Jsou výhodnější kombinace s minerály a stopovými prvky nebo čistý vitamín?
Neplatí tu žádné univerzální doporučení. Jsou stavy, kdy je vhodné podávat pouze jednotlivé vitamíny. Nedostatek konkrétního vitamínu je však velmi obtížně zjistitelný a pro celkové doplnění je proto vhodnější spíše multivitamínový přípravek.
Při jeho výběru záleží také na zdravotním stavu. Například u lidí s chronickým zánětem ledvin je třeba určité rozvahy při podávání minerálů. I běžný celaskon, pokud je ho příliš, může vést k překyselení organismu a nepřiměřené zátěži ledvin. Jiné nebezpečí představuje nevhodná kombinace s určitými léky. Člověk s chřipkou, zápalem plic nebo infekcí, u něhož byl nasazen Biseptol, by rovněž neměl dávky vitamínu C přehánět.
Naopak kuřáci mívají chronický nedostatek vitamínu C a jeho pravidelné doplňování by mělo být samozřejmostí.
Přečtěte si také
Zdraví prospěšné bakterie pro celou rodinu
Podzim jako nejvhodnější období k očkování proti klíšťové encefalitidě
Rýma a záněty vedlejších nosních dutin: seriál o nemocech dýchacích cest
Přidat nový komentář