V posledních letech to vypadá, jako by přirozený porod byl spíše výjimkou a děti přecházely na svět hlavně císařským řezem. V součastné době je v Česku asi 20 % všech těhotenství ukončeno císařským řezem, zatímco v roce 1997 to bylo 11,9 % a v roce 2006 18,9 %. Proč to tak je - jsou důvodem zdravotní komplikace, nebo strach maminek z bolesti a možných komplikací při přirozeném porodu? Odpovědi pro vás hledal gynekolog Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Richard Sabol.
Historie: císařský řez mohl zachránit novorozeně, rodičku jen výjimečně
Císařský řez patří k nejstarším operacím, které lidstvo ve svých historických pramenech pamatuje. Již v 7. století před naším letopočtem vydal panovník antického Říma Numa Pompillius nařízení, že mrtvá těhotná se nesmí pohřbít, aniž by se z jejího těla vyjmul plod. Operace byla vykonávána i u živých žen již ve starověku. Jako první dokumentovaný případ provedeného císařského řezu na živé ženě pochází z roku 1610. Operatérem byl německý chirurg J.Trautmann a operovanou byla údajně jeho žena, která umřela zřejmě v důsledku embolie 25.den po operaci. Úmrtnost se blížila 100 %, nejčastěji z důvodu zánětu pobřišnice. Úmrtnost u žen později výrazně klesla díky třem zásadním objevům medicíny: zásadám antiseptické práce, objevu krevních skupin, což později umožnilo bezpečnější podmínky pro podávání krevních transfuzí, a objevu penicilinu ve 20. letech 20. století.
Počet císařských řezů roste
V porodnictví je císařský řez nejčastějším operačním výkonem (pokud nepočítáme epiziotomii, neboli nastřižení hráze v průběhu porodu). Frekvence císařského řezu se celosvětově zvyšuje, v posledních letech prakticky lineárně. Česká republika tento trend následuje. V součastné době je v Česku asi 20 % všech těhotenství ukončeno císařským řezem, zatímco v roce 1997 to bylo 11,9 % a v roce 2006 18,9% (Zdroj dat: Sekce perinatální medicíny ČGPS).
Jaké jsou příčiny rostoucího podílu císařských řezů?
- Stoupající počet rodiček starších 30 let, tedy žen s vyšším rizikem nemoci nesouvisející s těhotenstvím a porodem (nejčastěji diabetes a jeho komplikace a vysoký krevní tlak), s vyšším rizikem abnormálně probíhajícího těhotenství, či opakovaných neúspěchů předchozích těhotenství, kdy se rodička obává o osud budoucího dítěte a naléhá na operační ukončení stávajícího těhotenství.
- Nárůst počtu žen preferujících císařský řez při poloze plodu koncem pánevním. Poloha plodu koncem pánevním se v době kolem termínu porodu vyskytuje asi u 3 – 4 % těhotných (kolem 4000 těhotných ročně). Z toho 80 – 90 % miminek je porozeno cestou císařského řezu.
- V rámci úspěšnosti metod asistované reprodukce u neplodných párů stoupá také počet vícečetných těhotenství, která jsou v mnoha případech indikována k ukončení císařským řezem.
- "Císařský řez na přání" – fenomén, o kterém se moc nemluví a který není v odborných kruzích porodníku v Čechách uznávaným termínem (na rozdíl od některých zemí EU). Všeobecně je u nás známý spíše z bulváru v souvislosti s porody tzv. VIP osobností, ale týká se i "obyčejných" rodiček. Důvodem je nejčastěji strach z přirozeného porodu a možných následků pro rodičku (porodní bolesti a poranění) a její dítě, špatná zkušenost s předchozím přirozeným porodem či načasování porodu na konkrétní den. Porodník v takovém případě používá raději termín "psychologická či psychosociální indikace k císařskému řezu".
Myslíte si, že je "císař" porodem na objednávku pro maminky, které se chtějí vyhnout bolestem přirozeného porodu? Odpovězte na otázky naší ankety:
Své vlastní zkušenosti s císařským řezem nám můžete popsat i v rámci diskuse. Příběhy z vašeho života či okolí čekáme i na našem mailu.
Přidat nový komentář