Slyšela jsem, že když má žena slabé vajíčko a dostanou se do něj dvě spermie, tak že může vajíčko zdegenerovat a vzniká nějaká substance, která prorůstá tělem dál. Prý to je jako želatina nebo co. říkala mi to kamarádka, že to má její sestřenice. Docela se toho bojím, protože s manželem jsme z dvojčat a chceme mít dvojčátka. Nevím, jak se dá zjistit, jestli mne něco takového může potkat, jak tomu předejít nebo jak zjistit, že se děje něco jinak? Máte s tím někdo zkušenost? Docela mne to překvapilo, když jsem to slyšela a vůbec se mi to nelíbí.
Proces při kterém se z vaječné buňky stává zárodek lidského jedince, je složitý. Věnuje se mu celý lékařský obor – embryologie.
Jak probíhá oplození
Přibližně 14. den menstruačního cyklu ženy se z jednoho z vaječníků uvolní zralé vajíčko (ženská zárodečná buňka), které je zachyceno fimbriemi na konci vejcovodu a vtaženo dovnitř. Zde během 24 hodin může být oplozeno spermií (mužská zárodečná buňka). Jakmile se jedné spermii podaří dostat do vajíčka, stane se povrch vajíčka neprostupným pro další spermie. Spermie, která vnikla do vajíčka, ztratí svůj bičík, jeho hlavička se začne zvětšovat, splyne s vajíčkem a vytvoří s ním jedinou buňku, která obsahuje všechny genetické informace pro tvorbu lidského jedince.
Dělení vajíčka při početí
Vaječná buňka se začne dělit. Jak buňka prochází vejcovodem směrem k děloze, dělí se na 4, 8, a pak 16 buněk. Dále se dělí dvakrát denně na stále menší a menší buňky, až je jich několik set. Z nich se pak formuje lidský jedinec. Po 4 dnech po oplození se vajíčko dostane do dělohy. Následujících několik dnů plave tento míčkovitý útvar plný buněk v děloze. Buňky ve vajíčku se oddělí na vnější - z nich později vznikne placenta, a vnitřní, které se vyprostí z obalu vajíčka - dají základ embryu, tedy budoucímu plodu. Poté se embryo začne uhnízďovat v měkké husté děložní výstelce. Jeho vnější buňky se zaboří do výstelky a napojí se na matčiny cévy. Vnitřní buňky se rozdělí na 3 vrstvy, jejich vývojem vznikají různé části těla plodu. Během 3 týdnů se tak vytvoří základ pro vnitřní orgány (např. srdce, játra), nervový systém a mozek, základ kostry a svalů.
Přidat nový komentář