Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Rakovina prsu - počet případů u nás stále přibývá, díky prevenci však klesá úmrtnost

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7367x )

Karcinom prsu je v České republice nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorem žen. Podle statistik je každoročně odhaleno kolem 6 500 nových případů, přičemž následkům podlehne zhruba 2 000 pacientek. Nejohroženější skupinu představují ženy od 40. roku věku, nevyhýbá se však ani mladším ročníkům. Pozitivním trendem je, že úmrtnost v důsledku tohoto vážného onemocnění dlouhodobě klesá.

shutterstock.com
V posledních třiceti letech se výskyt tohoto onemocnění dramaticky zvýšil v celosvětovém měřítku a stal se doslova strašákem ženského pohlaví. Podobná situace jako u nás je u ostatních vyspělých zemí, kde se rakovina prsu udržuje na předních místech společně s rakovinou plic, převažující pro změnu u mužů. Zvýšený počet případů a současně klesající úmrtnost souvisí s lepšími diagnostickými možnostmi a zvýšeným záchytem rakovinného bujení v raném stádiu, což je možno přičíst osvětě v této problematice a preventivním programům. Přímo v České republice se výskyt zhoubného nádoru prsu trvale mírně zvyšuje, zároveň však zhruba od 90. let klesá mortalita, a to díky pokrokům lékařské vědy, novým možnostem léčby a screeningovým vyšetřením.

I když drtivou většinu postižených pacientek tvoří ženy kolem 45 let, dávno již neplatí, že se mladším ženám riziko tohoto onemocnění vyhýbá. Naopak, čím dále častěji se setkáváme s mladšími pacientkami, proto přibývá diskusí na téma snížení věkové hranice pro povinné vyšetření na 40 let. Nezanedbávání prevence přitom hraje klíčovou roli v odhalení prsního nádoru, jež umožňuje včasné započetí léčby, a tím v důsledku výrazně zvyšuje šance na úspěšné vyléčení.

Příčiny vzniku zhoubného bujení buněk

Jaké faktory vůbec zvyšují riziko propuknutí rakoviny prsu? Je to již zmíněná genetická predispozice, ale v principu se na tom, zda si tato nemoc vybere právě vás, podílí více faktorů, nutričních, hormonálních a v nejširším slova smyslu i aspekty životního stylu. Zdravý životní styl zahrnuje vhodné stravování, vyhýbání se stresu, kouření cigaret, holdování alkoholu a jiným návykovým látkám. Stravovací návyky by vás měly vést k omezení konzumace masa a uzenin, smažených, tučných jídel a přepálených tuků. Jídelníček by měl nabízet hlavně dostatek vlákniny, jež příznivě působí na naše zažívání. Bohatým zdrojem vlákniny jsou celozrnné výrobky. Nesmíme opominout ani dostatečný příjem vitaminů, minerálů a stopových prvků z ovoce a zeleniny. Nejzávažnějším rizikovým faktorem však zůstává věk a hormonální změny v těle s ním spojené.

Čtěte také: Když jsou prsa nositelem rizika

Příznaky, na které by si ženy měly dát pozor

Přestože ne každá anomálie musí nutně znamenat zhoubný nádor, je dobré zvýšit pozornost, objeví-li se následující příznaky:

  • krvavý výtok z bradavky
  • zčervenání prsu
  • hmatný útvar v prsu
  • vpáčení bradavky
  • na pohled patrná změna kůže prsu či změna kůže bradavky a okolního dvorce

V takových případech by žena měla neprodleně vyhledat lékaře a nechat si sepsat žádanku na vyšetření. Na druhou stranu však není nutné ihned panikařit. Kolikrát se může jednat o pouhou banalitu či nezhoubný nádor. Konečnou diagnózu však nechte na lékařích, kteří za sebou mají léta zkušeností.

Čtěte také: Pacientky s rakovinou prsu varují: Ještě větším problémem mohou být nádory v kostech

Rakovina prsu, existuje prevence?

Přestože některé studie ukázaly, že existují určité rizikové faktory mající prokazatelný a přímý vliv na vznik zhoubných nádorů, do teď nelze určit žádný vzorec životního stylu, který by dokázal rakovině obecně zamezit. Lékaři a další odborníci však doporučují dodržovat několik základních pravidel. Mezi ně patří pravidelná pohybová aktivita, omezení spotřeby potravin s vysokým podílem tuků a sacharidů, konzumace ovoce, zeleniny a luštěnin a omezení konzumace alkoholických nápojů. Tyto pravidla vám však poví každý, kdo má alespoň základní povědomí o tom, co pojem zdravý životní styl obnáší.

Přesto však mezi ženami, které rakovinu prsu prodělaly, nezřídka najdeme i ty, které nekouří, nepijí alkohol, sportují a jí vyváženou stravu. A právě proto je třeba prevence sekundární, mamografický screening. Jedná se o pravidelné vyšetřování žen bez jakýchkoli příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se zhoubný nádor prsu v co nejčasnějším stadiu. Princip fungování mamografického screeningu vychází z předpokladu, že onemocnění zachycené v časné fázi je snáze léčitelné a vede k vyšší kvalitě a vyšší délce života pacientek.

Mamografické screeningy jsou plně hrazeny všemi zdravotními pojišťovnami, a to v případě, že žena dosáhla věku 45 let. Intervaly mezi vyšetřeními, které proplácí pojišťovna, jsou dva roky. Podmínkou pro vyšetření je doporučení od praktického lékaře, gynekologa či lékaře prsní poradny. Odborníci však přesto doporučují tato vyšetření absolvovat již od věku 40 let.

„Nebojte se navštívit lékaře i dříve, pakliže máte z nejrůznějších důvodů podezření, že je něco v nepořádku. Zvláště pokud máte v tomto ohledu nepříznivou rodinnou anamnézu,“ říká MUDr. Kateřina Brousilová z Mamodiagnostického centra Beroun. Důkladně dbát na pravidelná preventivní vyšetření by ovšem neměly pouze ženy s genetickou zátěží. Statistiky dokládají, že vysoké procento diagnostikovaných pacientek toto onemocnění v rodině dosud nemělo.
„Prevence by se zároveň neměla odehrávat pouze v ordinaci lékaře, ale také doma. Samovyšetření se doporučuje provádět minimálně jednou měsíčně. Během prohmatávání se soustřeďte na to, zda nenahmatáte nějaký podezřelý útvar,“ radí Brousilová. To je třeba dělat tehdy, když jsou v prsech co nejmenší hormonální změny, tedy po skončení menstruace.  Jedině včasné zachycení nemoci totiž dává velkou šanci na úplné uzdravení.

Čtěte také: Seriál: Odstranění prsu? Pro ženy zásah do zdraví i sebevědomí

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Vakcína proti nádoru děložního čípku neochrání všechny ženy

Původcem nádoru děložního čípku je virus. Nemoc se vyvíjí několik let a mezitím lze včas počínající potíže odhalit.

Mýty a fakta o rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku je způsobena infekcí onkogenními typy viru HPV. Každé sexuálně aktivní ženě hrozí, že se nakazí HPV infekcí.

Brokolice, ne omáčka na pizzu, snižuje riziko rakoviny

border="1" hspace="4" Konzumace většího množství brokolice nebo salátu ze syrového zelí může pomoci ochránit muže před

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce