Praha 10. září (ČTK) - Do roku 2020 by se mohl zdvojnásobit počet lidí, kteří postupně přestávají vidět, protože je postihlo onemocnění zvané makulární degenerace. Nemoc se projevuje tím, že člověk vidí písmenka jako zprohýbaná, má potíže rozeznat barvy, v místě, kam se dívá, vidí zamlženou skvrnu a přímky se mu zdají zaoblené. Nemocí teď trpí až desetina lidí ve věku 65 až 75 let a téměř polovina starších. Novinářům to dnes řekl Tomáš Sosna z Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Onemocnění, při němž mohou lidé oslepnout, zasahuje žlutou skvrnu neboli makulu na sítnici, kde je nejvíce buněk citlivých na světlo. V pokročilejším stádiu může mít makulární degenerace suchou, nebo vlhkou formu. Častější suchá je nevyléčitelná, ale její průběh lze zpomalit. Vlhká forma tvoří zhruba desetinu případů onemocnění a je možné odstranit ji chirurgicky.
Počátky makulární degenerace, která se začíná rozvíjet zhruba od 50 let věku, mohou lékaři odhalit při vyšetření očního pozadí. Rizikovými faktory jsou věk, rodinná dispozice, kouření, nevyvážená strava, sluneční světlo, obezita a modré oči.
V mezinárodním průzkumu, který se uskutečnil v deseti evropských zemích, uvedlo 40 procent Čechů, že se obávají oslepnutí. Přitom 70 procent dotázaných nevědělo, co to makulární degenerace je.
Pro zdraví očí jsou významné vitamin C a E, beta karoten, selen, zinek a rostlinná barviva, zejména lutein a zeaxintin. Obě barviva jsou v mnoha druzích zeleniny, například v kukuřici, kadeřavé kapustě a špenátu.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.
Přidat nový komentář