Vysoce účinná antiretrovirová terapie zřejmě umožňuje přerušit standardní léčbu ...
Zatímco v roce 2001 se HIV infikovalo 3,4 milionu lidí, v roce 2012 to bylo již „jen“ 2,3 milionu – tedy o třetinu méně. V ČR od roku 1985 testy prokázaly přítomnost viru celkově u 2 063 osob. Přibližně 200 z nich v důsledku onemocnění AIDS již zemřelo.
Tradičně nejvíce postiženým regionem je Praha, kde je výskyt nových případů HIV infekce nejvyšší. Jejich počet zde od roku 1985, kdy státní úřady začaly problematiku sledovat, přesáhl tisícovku. Naopak nejméně postiženým regionem s celkem 19 HIV pacienty je tradičně kraj Vysočina.
Ve statistikách znázorňujících způsob přenosu HIV infekce dominují homosexuální a bisexuální muži, kteří se na celkovém počtu případů podílejí 65 %. Je třeba zdůraznit, že právě tato skupina osob je na rozdíl od heterosexuálních mužů a žen často a opakovaně testována.
Cizinců žijících na území České republiky bylo doposud diagnostikováno jako HIV pozitivních celkem 375. Jde převážně o heterosexuální osoby z východní Evropy a subsaharské Afriky. Onemocnění AIDS, které se rozvine, pokud HIV infekce není včas zaléčena, prozatím propuklo
u přibližně 400 osob. Může za to pozdně odhalená nákaza virem nebo dlouhodobé nedodržování léčebných doporučení. „To, co je na současném vývoji znepokojující nejvíce, není absolutní počet nemocných. Daleko větším problémem je skutečnost, že povědomí o riziku nákazy virem lidského imunodeficitu neboli HIV je napříč populací naprosto nedostatečné. Zranitelní jsou tak především velmi mladí lidé. Příčinou může být pokles pozornosti, kterou média věnují preventivním programům na jedné straně, stejně tak jako velké pokroky v léčbě na straně druhé. Bez ohledu na aktuální prognózu i nadále platí, že HIV infekce je nevyléčitelné onemocnění a významným způsobem snižuje kvalitu života nakažených osob,“ upozorňuje MUDr. David Jilich z AIDS Centra Nemocnice Na Bulovce.
Ve světě počet nově nakažených klesá
Pozitivní trend je výsledkem dlouhodobého snažení vládních i nevládních struktur, humanitárních organizací a farmaceutických společností, pro které je boj s epidemií především v rozvojových zemích jednou z priorit. Spolu s intenzivní edukací a prevencí zároveň dochází ke stálému zlepšování dostupnosti léčby pro nemocné. Svůj podíl na tom má i trvalé snižování cen léčiv.
Ty se například v Africe pohybují na několikanásobně nižší úrovni, než je tomu obvyklé v západní Evropě. Je to dáno snahou farmaceutických firem najít kompromis mezi potřebami chudých zemí v oblasti veřejného zdraví a jejich těžkou ekonomickou situací. Kupní síla zdejších obyvatel je totiž řádově nižší než ve vyspělých zemích. Přední výrobci léčiv proti HIV proto v posledních dvaceti letech umožnili více než 70násobné snížení nákladů na léčbu jednoho pacienta z původních 10 tisíc na 140 dolarů ročně. V současné době je celosvětově virem HIV infikováno přibližně 34 milionů osob. Nejvíce postiženým regionem je subsaharská Afrika. Jen v Jihoafrické republice je nákazou postiženo přibližně 6 milionů lidí, což činí zhruba 13 % populace.