MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Pocení je přirozený a nevyhnutelný proces pro regulaci tělesné teploty. Je zprostředkován pomocí naší nervové soustavy, tzv. vegetativním nervovým systémem. Pocení tedy souvisí s naší tělesnou teplotou, která je řízena mozkem. Není nikde přesně určena hranice nadměrného pocení. Je to zcela individuální a jedná se hlavně o vnitřní pocit.
Čtěte také: Nadměrné pocení - hyperhidróza
Mezi spouštěče nadměrného pocení patří stres, úzkost, přílišná fyzická zátěž, nedostatek spánku, období hormonálních změn, nevhodná obuv a doplňky, choroby, některé typy léčiv, nevhodná strava, nadváha a jiné. Mezi hlavní zásady tedy patří minimalizovat tyto vyjmenované faktory.
Triky, jak se zbavit pocení a zápachu nohou
Důsledkem nadměrného pocení je pak nepříjemný zápach nohou, ale také zvýšené riziko plísňových infekcí. Pocení nohou a zápach mohou být nepříjemné a trapné, ale se správným přístupem je lze zvládnout. Klíčem je udržovat nohy v suchu a čistotě, nosit prodyšnou obuv a ponožky a používat produkty, které pomáhají kontrolovat pocení a neutralizovat zápach. Pokud selžou i tyto domácí praktiky, je důležité vyhledat pomoc dermatologa nebo podologa, kteří mohou doporučit silnější léčbu.
Starejte se o svá chodidla
I když nadměrné pocení rozhodně nesouvisí s tím, že by daný člověk špatně dodržoval hygienu, tak je potřeba, aby na ni dbal. produktů, které mohou pomoci udržet nohy svěží a suché, včetně deodorantů, antiperspirantů, sprejů a pudrů na nohy. Pudry fungují především jako deodoranty, často s přídavkem antibakteriálních a dezinfekčních látek, které však nenarušují přirozenou ochrannou bariéru kůže. Druhou možnost představují spreje na nohy, jejichž největší výhodou je rychlá a snadná aplikace. Stačí je lehce a rovnoměrně nastříkat na chodidla (příliš neplatí, že čím větší množství, tím lepší výsledek), ideálně ráno a/nebo večer po koupeli. Oproti pudrům však můžete nohy přestříknout klidně i během dne.
Nohy je možné ošetřir sprejem s rozmarýnem, šalvějí či mátou. Vhodné je také používat mýdla s těmito účinnými složkami.
K pravidelnému mytí a přirozené ochraně chodidel jsou prospěšné bylinné koupele a koupelové soli. Ke koupelím jsou vhodné koupelové soli s mořskou, himalájskou i epsomskou solí. Přidat můžeme koupelový olej s dezinfekčními přísadami jako je čajovníkový, levandulový či jehličnanový olej.
Pokud se na kůži objeví plíseň, můžete do koupele přidat i trochu jablečného octa. Jablečný ocet stahuje póry a eliminuje množství bakterií. Do koupele přidejte na 1 litr vody 1 lžíci octa a koupel provádějte pravidelně po dobu 10 min. Ke koupelím můžeme také využít odvar ze šalvěje či máty.
Správná obuv je základ
Noste správné boty, které jsou pohodlné, ale zároveň takové, ve kterých se vám co nejméně potí noha. Jak dobře všichni víme, investovat do kvalitní obuvi z dobrých materiálů se opravdu vyplatí. Není to jen jakýsi mýtus, ale umělé materiály v zápachu našich nohou hrají až příliš vysokou roli. Proto mějte raději méně párů, ale z kvalitnějších materiálů, noha se vlivem horka navíc rozšiřuje a celkově zvětšuje, je tedy vhodné nosit širokou a kvalitní obuv. V létě je tedy dobré obout nohy spíše do otevřených bot, pokud možno ne do levných balerín z umělých materiálů, ideální jsou kožené nebo plátěné boty. Pokud to jen trochu jde, zkuste se alespoň jednou za den přezout, ať nemáte nohy pořád zavřené v jedněch a těch samých botách. Odborníci doporučují pravidelné střídání obuvi na denní bázi.
Boty je pak dobré nechat také pořádně vyschnout a skladovat tak, aby mohly po nošení dobře větrat. Do obuvi můžete vkládat osvěžovače či použít spreje do bot. Tyto produkty jsou navrženy tak, aby eliminovaly pachy způsobené potem a bakteriemi. Pokud se rozhodnete mýt boty, tak je poté důkladně usušte, abyste zamezily vzniku bakterií.
Spreje do bot zakoupíte v e-shopu Lékárna.cz.
Podobné pravidlo jako u bot pak platí i pro ponožky. Volte bavlněné či vlněné ponožky, které, narozdíl od nylonových, zápach zmírní. Umělé silonky nejsou v létě vůbec vhodné. Klíčové je ponožky měnit denně, někdy i několikrát za den, pokud se například při sportu zpotíte, tak určitě i vaše chodidla. Pokud můžete, choďte naboso, zejména doma.
V některých drogeriích můžete sehnat i vložky do bot, které vypadají v podstatě jako takzvané slim vložky. Jedná se o tzv. jednorázové hygienické plátky, které absorbují velkou část potu a po jednom či více dnech je vyhodíte. Je možné používat i vložky s obsahem aktivního uhlí.
Vyzkoušet můžete také biologickou léčbu nohou pomocí parazitní houby nebo používáním speciálně prodyšných vložek do bot či ponožek s obsahem částic stříbra. Máte-li problém se zápachem nohou, obraťte se na svého podologa nebo dermatologa.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!