Milá Lékárno, Je to už 19 měsíců co jsem přestala svého syna kojit, ale stále ještě se mi tvoří trochu mléka v prsou. Je to jen pár kapek, ale čekala jsem že tvorba mléka úplně přestane. Je tvorba mléka po takové době normální, nebo mi prosím poraďte na koho se obrátit. Děkuji Janečková
„Kojení jako výhradní zdroj výživy je nenahraditelný do 4.–6. měsíce věku dítěte, potom přestává v dostatečné míře krýt nároky rostoucího organizmu a na řadu musí přijít i jiné zdroje,“ říká uvádí prof. RNDr. Jan Krejsek z Univerzity Karlovy v Praze. Kojení se proto doplňuje příkrmy a přidávají se i další tekutiny. V momentě, kdy kojení už není možné nebo se jej maminka rozhodne ukončit, je potřeba přemýšlet také o vhodném zdroji mléčné složky v jídelníčku dítěte, která by rozhodně měla zůstat jeho nedílnou součástí. Protože běžné kravské mléko není z důvodu absence prebiotik, nízkého obsahu vitamínů a naopak přebytku bílkovin pro batole vhodné, je z hlediska imunity žádoucí krýt tuto potřebu pomocí batolecího mléka, ideálně takového, které obsahuje kromě optimálního poměru potřebných živin i prebiotickou směs scGOS/lcFOS a omega3 LCP mastné kyseliny. Přestože pozitivní účinek těchto složek na imunitní systém je prokázaný, rodiče informace mnohdy nemají a svému dítěti tak tento velmi snadný zdroj látek důležitých pro dobrý rozvoj imunitního systému nedopřávají.
Pestrou stravu jako záruku přísunu vitaminů a minerálních látek, kterou považuje za nejdůležitější 29 % maminek, odborníci jednoznačně považují za dobrou volbu. Přestože nové potraviny dítě nepřijímá vždy s nadšením, z hlediska vyváženosti a pestrosti stravy je velmi důležité vytrvat a i odmítané potraviny znovu a znovu nabízet, avšak bez nepříjemného nucení. „Odmítání nových chutí je u dětí zcela běžné a není třeba tomu přikládat velký význam. Naopak je třeba to respektovat, dítě do konzumace neznámých potravin nenutit, ale nenásilnou formou mu je s určitým odstupem opakovaně nabízet. Ideální také je, když rodiče danou potravinu s chutí v přítomnosti dítěte sami konzumují“ vysvětluje nutriční terapeutka Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí. Průzkum zároveň ukázal, že rodiče v oblasti doporučení vhodné stravy a zdravého vývoje dítěte nejvíce důvěřují pediatrovi, až daleko za nimi jsou zdroje jako příbuzní, kamarádky či internetové diskuse.
Přečtěte si také
Vše o kojení najdete v rubrice Kojení.
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář