Šanci na dobrý spermiogram si muž zvýší, když má ve stravě dost antioxidantů, vitamínů B6, B12, E a zinek. Neměl by nosit těsné spodní prádlo, měl by před vyšetřením omezit saunu a horké koupele, vyhnout se kouření, alkoholu a těžkému cvičení, jako vzpírání a extrémní cyklistika.
Žena by se měla v první řadě zaměřit na průkaz ovulace, zjistí to měřením bazální teploty nebo z ovulačního testu, který se dá volně koupit. Se svým ošetřujícím lékařem se může domluvit na vyšetření dozrávání vajíčka a na základním vyšetření hormonů. Důležitá je také správná funkce štítné žlázy.
"Pokud některá vyšetření nedopadnou nejlépe, nebo se i přes správné výsledky nedaří ženě otěhotnět, doporučujeme obrátit se na specializované pracoviště reprodukční medicíny," uvedl Šulc.
Neplodných párů je zhruba 15 procent. Ve dvou třetinách je příčina u muže, necelá třetina u ženy. Někdy se na neplodnosti podílejí oba, v některých případech se nepodaří příčinu zjistit.
U žen je ideální doba pro početí mezi 23. a 33. rokem věku, po 40. roce otěhotní přirozeně jen pět procent žen. U mužů nehraje věk roli. Podstatný je spermiogram, za posledních 50 let však jeho kvalita výrazně klesla. V současnosti mají tři čtvrtiny mužů v neplodných párech snížené hodnoty spermiogramu.
Měsíc reprodukčního zdraví vyhlásila před deseti lety americká nezisková organizace AFA. Česká gynekologická a porodnická společnost dala podnět k vyhlášení Národního dne neplodnosti, ten připadá na dnešek. Je zasvěcen projektům, které mají pomoci neplodným párům a zvýšit informovanost o problému mezi odborníky jiných medicínských specializací.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.