LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.
Na několik dní se vrací letní teplé počasí, takže u rybníků a na koupalištích bude plno. Ale ani pocit, že byste měli rychle dohnat propršené léto, by vás neměl dohnat do vody, která je plná sinic.
Jak poznáte sinice?
Nazelenalá voda ještě nemusí nutně znamenat, že je plná sinic. Za jejím zbarvením mohou být i řasy, které jsou zdravotně nezávadné, i když také nejsou příjemné. Sinice ve vodě prozradí to, že voda je cítit rybinou nebo plísní. Zcela spolehlivě je odhalí jednoduchý test – pokud naberete vodu do průhledné nádoby a necháte ji asi půl hodiny stát v klidu na slunci, utvoří sinice na povrchu vrstvičku a zbytek vody zůstane čirý. Řasy naopak tvoří zákal u dna a voda zůstává zakalená celá.
Jak to udělat, aby vám alergie nepřekazila dovolenou, se dočtete zde.
V rizikové vodě buďte nejdéle deset minut
Pokud opravdu nemůžete odolat a chcete se vykoupat, dbejte na několik rad:
- Děti a těhotné ženy mají takové rizikové koupání zakázáno zcela.
- Zdravý člověk by mohl do vody, ale pobyt v ní nemá přesahovat deset minut.
- Rozhodně musíte zabránit tomu, abyste se vody napili.
- Okamžitě si převlékněte plavky a důkladně je vyperte.
- Po koupání se neutírejte ručníkem, ale osprchujte se důkladně. Ručníkem byste si toxiny vetřeli do pokožky
- Pokud se objeví nějaká alergická reakce, raději jděte k lékaři.
Neznámá voda je nebezpečná vždy
Sinice ale nejsou jediným nebezpečím, které na vás ve vodě čeká. Pomineme skoky do neznámé vody, které mnohdy končí ochrnutím či vážným zraněním páteře a hlavy. Pro naše zdraví jsou totiž nepříznivé i stojaté vody, do kterých ústí kanalizace, výpustě z továrny či chemické výroby, nebo takové nádrže, kam může po deštích stékat voda společně s hnojenou hlínou z polí.
Nebezpečím ale mohou být i „kačáky“ – trus vodních ptáků je zdrojem infekce také.
Platí, že byste se neměli koupat ve vodě, která je tak zakalená, že nevidíte alespoň třicet centimetrů pod hladinu. Vodní radovánky v místech s neprověřenou vodou by si měli odpustit ale také ti, kteří mají i malé zranění – třeba řeznou ránu, oděrky, stržený puchýř.
I koupaliště, které se mohou pochlubit testovanou a zdravotně nezávadnou vodou, jsou ale zdravotním rizikem. Právě z koupaliště si mnozí z nás už donesli plíseň nohou. Jako prevenci si tedy po návratu z koupaliště opláchněte nohy v octové vodě.
Kde vám pomohou?
Pokud se potřebujete dozvědět, jak kvalitní vodní plochy máte ve svém okolí, můžete se podívat na www.koupacivody.cz .
Přidat nový komentář