Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

(5. prosince 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 409x )

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

shutterstock.com

Zákalky jsou drobné poloprůhledné či černé mušky, tečky nebo vlákna, která můžete vnímat zejména v centrální části vidění. Pacienti často mají pocit, že jim něco plave v oku. Každý pacient zákalky vnímá naprosto odlišně a je i jinak citlivý vůči těmto drobným pohybujícím se shlukům očního sklivce. Sklivcem rozumíme čirou rosolovitou hmotu, která vyplňuje oční bulvu a udržuje její tvar. 

Z pohledu očního lékaře je toto onemocnění naprosto neškodné, nicméně pro pacienta mohou být sklivcové zákalky nepříjemné nebo dokonce obtěžující. 

Co způsobuje vznik sklivcových zákalků?

Příčinou vzniku jsou většinou věkem podmíněné změny ve sklivci. Se stárnoucíma očima degeneruje rosol sklivce - je tekutější, začíná se svrašťovat a odchlipuje se od vnitřní strany oční bulvy; někdy vytváří jakési malé rosolovité chuchvalce. Tyto drobné útvary plují v kapalné části sklivce a při pohybu vrhají stíny na sítnici, které pak vidíme jako ony zmiňované rušivé tečky, skvrnky či šmouhy před očima.

Degenerativní změny ve sklivci nastávají častěji také při krátkozrakosti, po očních úrazech či po ošetření oka laserem při druhotném šedém zákalu.

Zákalky se mohou objevit i tehdy, dojde-li k odloučení sklivce od povrchu sítnice. V takových případech může stimulace sítnice často vyvolat záblesky v očích

Dalšími obecnými příčinami vzniku zákalků je krvácení a zánět v oční bulvě.

Kdy vyhledat očního lékaře?

Zákalky mohou být nepříjemné, ale ve většině případů jsou neškodné, nezpůsobují vážné zdravotní problémy a časem se samy vztřebají. Pokud se však objeví náhle nebo znenadání plovoucí zákalky, bubliny, stín v zorném poli, který nemizí nebo se dokonce dále šíří nebo pocit vnímání jiskřiček nebo záblesků, může jít o varovné znamení. Často se jedná o příznaky počínajícího odchlípení sítnice, které může vést ke slepotě.

Proto se obraťte se na očního lékaře, kdykoli zaregistrujete náhlé změny vidění. Lékař může odhalit počínající oční onemocnění a doporučit včasnou léčbu. Léčba začínajícího onemocnění je vždy mnohem úspěšnější než u pokročilého stavu.

Jakékoli změny vidění nebo zrakové potíže (jako jsou zákalky atd.) byste také vždy měli oznámit očnímu lékaři při pravidelných prohlídkách.

Léčba sklivcových zákalků

Většina zákalků je neškodná a není většinou třeba je nijak léčit. Nejčastěji lékaři doporučují si na zákalky zvyknout a nesoustředit se na ně. Naučit se vyrovnat se s nimi chvilku trvá a může to být i zdrojem frustrace. Dobrou zprávou je, že zákalky mohou občas i odcestovat mimo zornou osu a „ztratí se z pohledu“, ačkoliv časem mohou opět připlout.

V případě, že jsou zákalky velké nebo početné a výrazně ovlivňují kvalitu zraku, mohou být odstraněny operací.

Metody odstranění těchto zákalků jsou dvě. První metodou je rozrušení zákalků YAG laserem, které je vhodné především u velkých ojedinělých zákalků. Díky tomuto zákroku oční lékař velké zákalky rozmělní na menší, které již nejsou pacientem vůbec vnímány, a část těchto roztříštěných zákalků se vstřebá, tedy zcela vymizí. Tím dojde ke zlepšení vidění. Tato metoda má však i svá omezení, je třeba pečlivě vyšetřit umístění zákalků vzhledem k sítnici a čočce. Zákalky nacházející se velmi blízko těchto struktur jsou pro tuto metodu nevhodné.

Druhou metodou odstranění zákalků sklivce je metoda zvaná vitrektomie. Tato operační metoda spočívá v odstranění celého sklivce, čímž dojde i k odstranění zákalků. Sklivcový prostor je následně nahrazen infúzní tekutinou, která má z optického pohledu totožné vlastnosti jako sklivec. Vitrektomie je náročná operační metoda, jejíž výsledky však jasně převáží riziko spojené s operací. 

Prevence sklivcových zákalků

Zákalky před očima jsou součástí přirozeného procesu stárnutí, nelze jim tedy zcela zabránit. Existují ale některá opatření, které mohou jejich výskyt zmírnit a ochránit váš zrak:

  • Při aktivitách s rizikem poranění očí, používejte ochranné brýle. 
  • Pozitivní vliv na zrak může mít pestrá strava s vysokým obsahem antioxidantů a vitamínů A, C a E. Dejte si pozor i na dostatek minerálů, především na zinek, který chrání oči před volnými radikály, jež mohou způsobit poškození. Mezi potraviny, které jsou bohaté na tyto antioxidanty, patří například mrkev, brokolice, jahody, citrusové plody, ořechy a semena.
  • O zrak můžete pečovat i pomocí vhodných doplňků stravyPřed zahájením jakýchkoli doplňků stravy se nejprve poraďte se svým lékařem.
  • Zůstaňte fyzicky aktivní, abyste snížili riziko chronických onemocnění (jako je cukrovka), které mohou ovlivnit zdraví vašich očí.
  • Vynechejte kouření a nezapomeňte pravidelně navštěvovat svého oftalmologa.

Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

75%
25%
Zatím hlasovalo 4 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce