MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Každodenní nošení roušky může u lidí s citlivou pokožkou, rosaceou, ekzémem, seboroickou dermatitidou či akné vyvolat podráždění, svědění či zhoršení stavu pleti. Může docházet k lehkému zapaření pokožky, tření o roušku, ale i pomnožení patogenů, které oslabují přirozenou obranyschopnost pokožky.
Péče o citlivou pokožku
Snad největší problémy s pletí nyní zažívají v souvislosti s nošením roušek lidé s citlivou pokožkou, náchylnou k začervenání a praskání žilek. Jejich vznik je důsledkem snížené funkce elastických vláken žilní stěny. Ta postupně ztrácí pružnost, kvůli níž dochází k trvalému rozšíření kapilár, jež jsou pak viditelné pod kůží. Při nošení roušky mohou tyto projevy ještě zesílit. Pod rouškou se totiž hromadí teplo a vlhkost, současně také vzniká tření roušky o pokožku. Toto může způsobit porušení kožní bariéry a podráždění nervových vláken, což vede ke zvýšeným projevům citlivosti pleti.
Pokud tedy u své pleti pozorujete sklony k začervenání nebo už dokonce červené žilky máte, je třeba o ni soustavně pečovat a snažit se vyhnout všem situacím, které by stav zhoršovaly. Právě nošení roušky pleť dráždí a potřebujeme o ni o to více pečovat. Například dermokosmetikou, která obsahuje složky zpevňující cévky a zabraňující jejich dalšímu poškození.
Nejdůležitější v péči o pokožku je její důkladné vyčištění. Poté naneste vhodný krém.
Maskné – akné pod rouškou
Maskné je vlastně nový typ akné, jehož název vznikl odvozením ze dvou anglických slov –„mask“ jako rouška a „acne“ jako akné. Jde o vlastně o druh vyrážky, který je úzce spojený s nošením roušky. A protože v roušce trávíme poslední dobou i několik hodin denně, na pokožce našeho obličeje je to bohužel vidět.
Maskné vzniká kombinací různých vlivů, které mají vždy společného jmenovatele - roušku či respirátor. Pod ochrannou pomůckou dochází vlivem dýchání, pocení a mluvení ke kumulaci vlhka a teploty, a vytváří se tak ideální živná půda pro bakterie. V kombinaci s mechanickým třením pak dochází ke snadnějšímu pronikání nečistot a bakterií do kůže. Postupně následně dochází k zanášení pórů a vzniku různě závažných aknózních stavů.
Vzhledem k mechanismu vzniku se maskné může vyskytnout i u lidí, kteří za normálních okolností nemají s pletí problém. U osob s problematickou pletí se však během nošení roušky mohou obtíže zhoršit a návrat k bezchybné pleti je o to svízelnější.
Jak se maskné projevuje
Projevy maskné jsou různé — od ucpaných a zvětšených pórů přes drobné černé tečky až po nepříjemné aknózní cysty. Záleží vždy na typu pleti, sklonu k akné, důkladnosti v péči o pleť a také četnosti výměny roušky během dne.
Jak předejít vzniku maskné
Základem je pravidelná výměna roušky. Pokud používáte látkovou roušku, volte vždy materiál ze 100% bavlny a pečlivě ji po nošení vyperte (vynechte aviváž, která by mohla dráždit pleť), vyvařte a následně vyžehlete. Ideální je nechat pleť během dne alespoň pár minut volně „dýchat“. Dalšími stěžejními body jsou samozřejmě také důkladná péče o pleť a volba vhodných přípravků.
Jak správně pečovat o pleť pod rouškou
Základem je důkladné vyčištění pleti a snaha o minimalizaci nežádoucího tření pokožky ochrannou pomůcku. Pleť ráno umyjte vodou a poté aplikujte (ideálně nejméně 20 minut předtím, než si nasadíte roušku) lehčí hydratační krém, který vytvoří bariéru mezi pletí a látkou a omezí mechanické tření. Volte nejlépe lehčí krémy s gelovou strukturou či séra, které neucpou póry a zbytečně nezatíží pokožku. Vyhnout byste se měli vazelíně a těžkým a hutným krémům, které podporují tvorbu mazu a zanáší póry. Po návratu domů pleť opět důkladně vyčistěte — velmi vhodné jsou přípravky s obsahem AHA nebo PHA kyselinek. Před spaním opět aplikujte lehčí hydratační krém. Jednou týdně pak pleti dopřejte hydratační masku.
Důležitý je samozřejmě také zdravý životní styl, dostatečná hydratace a pokud možno vyhýbání se stresu. Pokud se pupínky objeví, nevymačkávejte a celkově omezte dotýkání obličeje během dne.
S make-upem opatrně
Pokud chcete maskné předejít nebo ho trochu zklidnit, bude lepší vzdát se na čas make-upu, popřípadě použijte make-up na základě silikonů, které nejsou tak mastné a hutné. Nebo je nahraďte BB krémy, které jsou k pleti šetrné a hydratují ji. Pokud ale nemusíte, raději make-up na nějakou dobu vynechte.
Základem čisté pleti je čistá rouška
Prevence podráždění pleti spočívá jednak v péči o kůži obličeje a jednak v péči o roušku. Ta by měla být při nošení absolutně čistá a suchá. Po každém použití bychom měli roušku vyprat – ideálně ji vyvařit. Roušku perte v nedráždivém pracím prostředku, pořádně vymáchejte a nepoužívejte aviváž. Sušit je možné v sušičce, žehlit s napařením a nechat ji pak volně proschnout.