Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Petržel

( Redakce | přečteno: 31572x )

Léčivé účinky petržele jsou oceňovány již od středověku. Petrželová silice byla poprvé izolována již v 16. století. Dodnes se používá v potravinářském průmyslu k výrobě koření.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Do kuchyně i do lékárničky

Léčivé účinky petržele jsou oceňovány již od středověku. Petrželová silice byla poprvé izolována již v 16. století. Dodnes se používá v potravinářském průmyslu k výrobě sušených polévek a směsí koření. Jako listová zelenina byla a zůstává významným estetickým i chuťovým doplňkem při soukromých i oficiálních hostinách.

Co petržel obsahuje

Hlavní účinnou látkou petržele jsou silice. Nejvýznamnější je apiol, v menším množství však obsahuje i terpeny, felandren, cymol a pinen. Další významnou léčivou látkou jsou flavonoidy (apiin, polyacetylen). List navíc obsahuje větší množství kyseliny listové.

Co se využívá

Využitelná je v podstatě celá rostlina. Kořen, listy i semena obsahují příznivé silice v léčivém množství. Kořeny se sbírají na podzim prvního roku na jaře v roce následujícím. Při přípravě je důležité rychlé sušení suroviny, aby nedocházelo ke ztrátám silice.

Semena se sbírají před dozráním, nejčastěji v srpnu. Sbírá se zpravidla celé květenství, ze kterého se po vysušení semena jednoduše vymlátí. Čerstvé i sušené listy a nať se používají jako zelenina.

Jaké má účinky na naše tělo

Hlavní účinnou látkou jsou silice, které působí zejména jako diuretikum (tj. látka podporující močení). Silice má i silný dezinfekční účinek. Používá se proto často jako složka diuretických a urologických čajů k léčbě zánětů močového ústrojí. Mimo močopudného působení je významný i vliv na zažívání a podporu chuti k jídlu.

Upozornění

Vysoké dávky petržele mohou vyvolat stahy dělohy. Ve větších dávkách není proto rostlina vhodná zejména pro těhotné ženy.

Jaké je nejčastější využití

Nálev ze sušené byliny se užívá nejčastěji v močopudných diuretických čajových směsích k léčbě zánětů močového ústrojí. Doporučená dávka je zápar připravený z jednoho gramu semen nebo čtyř čajových lžiček na šálek vody. V menším množství podporuje nálev ze sušené petržele trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Nálev připravený z kořene má slabší účinek než nálev ze semen.

Nálev je možné použít i zevně. Může posloužit jako účinný odpuzovač hmyzu. Při píchnutí hmyzem je výhodné desinfekční působení listů. Doporučuje se několikrát denně potřít pupen čerstvým listem.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 26 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potravní doplňky na léčbu chronického zánětu vaječníků

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana

Potraviny pro zvláštní výživu

Tento pojem je v běžné praxi člověka poměrně neznámý, většina lidí si pod ním jen stěží dovede představit reálný obsah. Velmi často se používají výrazy "potravní doplňky", praxe lékárníků používá pojem "parafarmaceutika". Ani jeden z výrazů však není úplně správný, protože přesně nevystihuje tuto kategorii výrobků...

Jaký smysl mají potravní doplňky

V Lekarne.cz každý týden nacházíte nový článek o potravních doplňcích respektive látkách v nich obsažených. Z našich obecných článků zaznělo, že potravní doplňky nejsou léky...

Potravní doplňky by měly být součástí výživy

Kromě hlavních živin, k nimž patří bílkoviny, lipidy a sacharidy, potřebuje lidský organismus k životu celou řadu biologicky aktivních látek, které označujeme jako esenciální. Některé z nich jsou součástí hlavních živin (např. mastné kyseliny a fosfolipidy jsou součástí lipidů, aminokyseliny stavebním kamenem bílkovin)...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce