LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.
Na jaké sociální dávky máte nárok při péči o nemocného
Jestli u vás vyhraje situace, kdy se budete o nemocného starat doma, pak máte nárok na některé dávky a příspěvky. „Příspěvky v současné době probíhají řadou změn, aktuální informaci vám dají pracovníci sociálního odboru obecního či městského úřadu v místě bydliště, ale i organizace, které sociální služby poskytují,“ říká Dobromila Krupová z Diakonie. Uvádíme základní možnosti:
1. Příspěvek na péči záleží na posouzení zdravotního stavu a finančních poměrech rodiny. Vyřídit si ho musíte na sociálním odboru obecního či místně příslušného úřadu. Částka se pohybuje od zhruba 800 – 12 000Kč. Příspěvek je určen na úhradu služeb poskytovaných profesními organizacemi, ale i služeb poskytovanými rodinnými příslušníky nebo ostatními fyzickými osobami.
2. Příspěvek na úpravu bytu, příspěvek na opatření zvláštních pomůcek, které nehradí zdravotní pojišťovna, příspěvek na individuální dopravu – opět je spolu s vámi vyřídí příslušný sociální odbor.
Co dělat, když si rodina na péči doma netroufá
- Pacient může najít místo v domově pro seniory. Počítejte ale s tím, že jde o zařízení, kde se za služby platí, takže se nejprve zajímejte o to kolik a za co. Zajímat by vás měly i služby spojené s pobytem – tedy hlavně možnost rehabilitace, přítomnost zdravotnického personálu apod. „Neberte ale první místo, kde bude volno. Měly by vás zajímat i reference těch, kteří tam žili nebo žijí. Také tuhle možnost proberte s babičkou. Ona tam bude žít, měla by s tím být smířená, vědět proč nemůže být doma. Pokud svou situaci předem nepřijme, může to být pro ni velmi psychicky náročné,“ radí Dobromila Krupová.
- „ Léčebna dlouhodobě nemocných nebo podobné zařízení není dobré řešení – je to na přechodnou dobu a chybí mu sociální aktivity, které v pobytových sociálních službách jsou,“ hodnotí poslední možnost paní Krupová.
Ocitli jste se v podobné situaci - kdo vám pomohl a jaké problémy jste museli zvládnout? Prosím napište nám v rámci diskuse nebo prostřednictvím tohoto mailu.
Přidat nový komentář