Nováčkovi od Kolína momentálně řeší problém, jak zajistit celodenní péči o osmdesátiletou babičku, která po mrtvici zůstala nepohyblivá pravá polovina těla. Nejsou si jisti, zda by zvládli postarat se o ni doma. I když žije pohromadě rozvětvená rodina, všichni chodí do práce a do školy, v domě během dne zůstává jen jedna důchodkyně. Jaké možnosti mají a kdo by mohl pomoci? Ordinace.cz pro vás má kompletní přehled možností.
Domácí péče
„Vrátit i takto nemocného domů jde. Je to sice náročné na čas a organizaci chodu celé rodiny, ale dá se to zvládnout,“ říká Dobromila Krupová z Diakonie ČCE, Valašské Meziříčí,. Současně nabízí návod, jak postupovat.
1. Pečovatelská služba
Jestliže je v místě bydliště dostupná pečovatelská služba, obraťte se na ni. Její pracovníci k vám domů mohou dorazit i víckrát denně a doplní péči rodiny. V prvních dnech vám samozřejmě pomohou naučit se pracovat s méně pohyblivým nebo nepohyblivým člověkem. Pečovatelská služba může také:
a) Pomoci s komplexní péčí na lůžku, s hygienou, může zajistit dovoz jídla, zajistí dodání léků, nákup popř. i úklid, praní prádla apod.
b) Zapůjčit pomůcky podle potřeby – polohovací lůžko s příslušenstvím, toaletní křeslo, různé typy chodítek, invalidní vozík apod., poradí s úpravou bytu, pokud pomůcky tato organizace nemá sama k dispozici, měla by umět poradit, kde je získat. Pamatujte na to, že si je můžete vypůjčit, ale také požádat o jejich úhradu zdravotní pojišťovnu, stejně jako pomůcek na inkontinenci, tedy kalhotky a podložky.
c) Dát rodině potřebnou podporu i pomoc.
d) Poradí či pomohou vyřídit příspěvek na péči a případné jiné dávky.
2. Domácí ošetřovatelská služba
Pokud dostanete od praktického lékaře potvrzení, může zdravotní úkony jejích pracovníků hradit zdravotní pojišťovna:
a) pokračovat nějakou dobu v rehabilitaci, se kterou jistě začala nemocnice nebo zařízení, kam z nemocnice babičku převezli.
b) V případě potřeby mohou její pracovníci provádět měření krevního tlaku, odběry krve, dávat injekce, převazovat rány nebo bránit vzniku proleženin a také zapůjčit rodině vhodné prostředky, které tomu zabrání.
c) Nabídnout komplexní péči o nemocného, ale i také psychicky podpořit rodinu.
3. Osobní asistence
Výhodou je, že ta může trvat delší dobu než pravidelná ošetřovatelská služba. Nejbližší osobní asistenci můžete vyhledat na těchto stránkách http://www.osobniasistence.cz/?tema=5&article=7&detail=1
4. Odlehčovací služba
V případě, že se rodina na přechodnou dobu nemůže starat o nemocného, pak jsou k dispozici zařízení, která mají k dispozici lůžka v domovech pro seniory, nebo i ve zdravotnických zařízeních. „Vybírala bych takové, kde mají pro klienty i nějaké programy, jinak hrozí zhoršení psychiky a následně i tělesného stavu z toho, že pacient nemá žádné podněty, nikdo s ním nemluví, nevěnuje se mu,“ varuje Dobromila Krupová z Diakonie.
5. Pomoc sousedů a bližních.
Rodina má také možnost využít pomoc sousedů, širšího příbuzenstva a podobně, ale je to jen „nárazovka“, která neřeší situaci pořádně. Je to jen záplata na chvíle vyčerpání, nemoci nebo na pár dní dovolené. Také to nenahradí péči vyškoleného pracovníka.
Ocitli jste se v podobné situaci - kdo vám pomohl a jaké problémy jste museli zvládnout? Prosím napište nám v rámci diskuse nebo prostřednictvím tohoto mailu.
Další díl: Co když si rodina na péči doma netroufá a máte nárok na nějaké sociální dávky?
Přidat nový komentář