Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Perimetrie

(MUDr. Martina Kasperová | přečteno: 60604x )

Perimetrie je vyšetřovací metoda, která umožní lékaři posoudit rozsah Vašeho zorného pole. Představte si, že se díváte vpřed a můžete po straně neostře rozlišit další objekty tzv. periferním viděním.

Co je perimetrie?

Perimetrie je vyšetřovací metoda, která umožní lékaři posoudit rozsah Vašeho zorného pole. Představte si, že se díváte vpřed a můžete po straně neostře rozlišit další objekty tzv. periferním viděním. Vaše zorné pole končí tam, kde již periferním viděním příslušný předmět nezaznamenáte. K vyšetření zorného pole se používá přístroj nesoucí název perimetr.

Na jakém principu perimetrie pracuje?

Při vyšetření lékař zjišťuje schopnost oka rozlišit dva podněty ve Vašem zorném poli. Jedním podnětem je světelná značka a druhým pozadí v okolí značky. Můžete se při vyšetření setkat se dvěma typy perimetrického vyšetření. Prvním z nich je tzv. kinetická perimetrie. Toto vyšetření je jednoduší a méně přesnější než tzv. statická perimetrie, u které jsou výsledky zpracovány počítačem. Cílem obou typů vyšetření je pomocí značek, které se objevují okolo Vás, určit jaký je rozsah Vašeho zorného pole případně zaznamenat tzv. skotomy, výpadky zorného pole.

Perimetrie

Kdy Vám lékař do poručí toto vyšetření?

Orientační perimerické vyšetření je součástí celkového očního vyšetření společně s vyšetřením zrakové ostrosti, očního pozadí a měřením nitroočního tlaku. Cíleně se provádí při podezření na výpadek zorného pole na tzv. skotom. Skotom může být pozitivní. To znamená, že pacient si výpadek zorného pole uvědomuje. Ví například, že vidí při pohledu vzhůru určité místo jako skvrnu. Nebo si výpadek neuvědomuje a hovoří se o tzv. skotomu negativním. Výpadek zorného pole je způsoben onemocněním zrakové dráhy nebo centrální nervové soustavy (mozek, mícha). Pomocí perimetrie lékař může určit jaká část zrakové dráhy je poškozena, zda skotom způsobuje onemocnění sítnice (zadní stěna oka vyplněna smyslovými buňkami), zrakového nervu nebo centrální nervové soustavy. Perimetrie tedy lékaři umožní nejen určit místo postižení, ale s pomocí dalších vyšetření může určit i konkrétní příčinu Vašeho onemocnění, které nemusí být vždy očního původu.

Mám se vyšetření obávat?

Vyšetření se nemusíte obávat, je naprosto nebolestivé. Není ani nepříjemné. Jen vyžaduje Vaši spolupráci a soustředěnost.

Co je potřeba udělat před vyšetřením?

Není nutní speciální příprava. Můžete normálně jíst, pít a užívat Vaše léky. Na vyšetření přijdtě v pohodlném oděvu, budete delší dobu sedět, tak aby Vás nepohodlný oděv nerušil.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Při kinetické perimetrii, se posadíte k perimetru. Jeho součástí je otáčivá konstrukce, po které je možno v různých osách pohybovat jednotlivými barevnými značkami různé velikosti. Vyšetření vypadá zhruba tak, že Vy sedíte, jedno oko máte zakryté a druhým se koukáte vpřed. Vyšetřující pochybuje jednotlivými značkami a tak zjistí hranice Vašeho zorného pole a Mariotův bod (slepou skvrnu ? normální výpadek zorného pole v místě, kde nejsou tyčinky ani čípky. Statická perimetrie je vyšetření přesnější. Při vyšetření rozlišujete značky, které se sice nepohybují, ale objevují se jen na velmi krátkou dobu s různou intenzitou. Výsledky jsou počítačově zpracovány a lékař z nich může přesněji posoudit velikost a tvar případného defektu.

Je nějaké omezení po vyšetření?

Vyšetření je bez dalších omezení.

Alternativní vyšetření?

Perimetrii není zatím jiným vyšetřením možné nahradit. Mezi další vyšetřovací metody v očním lékařství patří vyšetření zrakové ostrosti, vyšetření očního pozadí, měření nitroočního krevního tlaku.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
jana
1x

po čtvrt roce čekání jsem absolvovala perimerii provedenou sestrou a vyšetření lékařem má proběhnout ař v červěnci.Je takový postup klasický????

Simona
1x

Tak to je divné,ori jwdbov vyšetření vše na sebe navazuje a máte odeji kompletně vyšetřena s diagnózou a poučením Asi by chtělo změnit očního lékaře,tohle mi opravdu nepřijde jako normální postup.Hezky den a ať se brzy dočkáme pořádného vyšetření a ustanovení diagnózy. Simona


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Pátá nemoc vyrážka čím mazat

Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Jak na úspěšné kojení od A do Z

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce