Perimetrie je vyšetřovací metoda, která umožní lékaři posoudit rozsah Vašeho zorného pole. Představte si, že se díváte vpřed a můžete po straně neostře rozlišit další objekty tzv. periferním viděním.
Co je perimetrie?
Perimetrie je vyšetřovací metoda, která umožní lékaři posoudit rozsah Vašeho zorného pole. Představte si, že se díváte vpřed a můžete po straně neostře rozlišit další objekty tzv. periferním viděním. Vaše zorné pole končí tam, kde již periferním viděním příslušný předmět nezaznamenáte. K vyšetření zorného pole se používá přístroj nesoucí název perimetr.
Na jakém principu perimetrie pracuje?
Při vyšetření lékař zjišťuje schopnost oka rozlišit dva podněty ve Vašem zorném poli. Jedním podnětem je světelná značka a druhým pozadí v okolí značky. Můžete se při vyšetření setkat se dvěma typy perimetrického vyšetření. Prvním z nich je tzv. kinetická perimetrie. Toto vyšetření je jednoduší a méně přesnější než tzv. statická perimetrie, u které jsou výsledky zpracovány počítačem. Cílem obou typů vyšetření je pomocí značek, které se objevují okolo Vás, určit jaký je rozsah Vašeho zorného pole případně zaznamenat tzv. skotomy, výpadky zorného pole.
Kdy Vám lékař do poručí toto vyšetření?
Orientační perimerické vyšetření je součástí celkového očního vyšetření společně s vyšetřením zrakové ostrosti, očního pozadí a měřením nitroočního tlaku. Cíleně se provádí při podezření na výpadek zorného pole na tzv. skotom. Skotom může být pozitivní. To znamená, že pacient si výpadek zorného pole uvědomuje. Ví například, že vidí při pohledu vzhůru určité místo jako skvrnu. Nebo si výpadek neuvědomuje a hovoří se o tzv. skotomu negativním. Výpadek zorného pole je způsoben onemocněním zrakové dráhy nebo centrální nervové soustavy (mozek, mícha). Pomocí perimetrie lékař může určit jaká část zrakové dráhy je poškozena, zda skotom způsobuje onemocnění sítnice (zadní stěna oka vyplněna smyslovými buňkami), zrakového nervu nebo centrální nervové soustavy. Perimetrie tedy lékaři umožní nejen určit místo postižení, ale s pomocí dalších vyšetření může určit i konkrétní příčinu Vašeho onemocnění, které nemusí být vždy očního původu.
Mám se vyšetření obávat?
Vyšetření se nemusíte obávat, je naprosto nebolestivé. Není ani nepříjemné. Jen vyžaduje Vaši spolupráci a soustředěnost.
Co je potřeba udělat před vyšetřením?
Není nutní speciální příprava. Můžete normálně jíst, pít a užívat Vaše léky. Na vyšetření přijdtě v pohodlném oděvu, budete delší dobu sedět, tak aby Vás nepohodlný oděv nerušil.
Jak vypadá vlastní vyšetření?
Při kinetické perimetrii, se posadíte k perimetru. Jeho součástí je otáčivá konstrukce, po které je možno v různých osách pohybovat jednotlivými barevnými značkami různé velikosti. Vyšetření vypadá zhruba tak, že Vy sedíte, jedno oko máte zakryté a druhým se koukáte vpřed. Vyšetřující pochybuje jednotlivými značkami a tak zjistí hranice Vašeho zorného pole a Mariotův bod (slepou skvrnu ? normální výpadek zorného pole v místě, kde nejsou tyčinky ani čípky. Statická perimetrie je vyšetření přesnější. Při vyšetření rozlišujete značky, které se sice nepohybují, ale objevují se jen na velmi krátkou dobu s různou intenzitou. Výsledky jsou počítačově zpracovány a lékař z nich může přesněji posoudit velikost a tvar případného defektu.
Je nějaké omezení po vyšetření?
Vyšetření je bez dalších omezení.
Alternativní vyšetření?
Perimetrii není zatím jiným vyšetřením možné nahradit. Mezi další vyšetřovací metody v očním lékařství patří vyšetření zrakové ostrosti, vyšetření očního pozadí, měření nitroočního krevního tlaku.
Přidat nový komentář