porodila jsem dve deti obe cisarskym rezem. pri gyn. kontrole po druhem diteti po sestinedeli mi v cytologii del. hrdla vysly poporodni zmeny. co to znamena a je to bezne i po porodu cis. rezem? proc nebyly i po prvnim porodu? moc dekuji za odpoved.
Co při hojení dodržovat?
- Oblast stehů je potřeba udržovat v čistotě, aby se do ní nedostaly bakterie a viry. Proto mějte ve své výbavě octenisept sprej. Jeho parťák octenisept gel zase podpoří celý proces hojení.
- Antiseptický sprej octenisept je klinicky testovaný na všechny typy ran a vnější sliznice, takže se nemusíte bát ho používat na oblast intimních partií.
- Volné a prodyšné prádlo umožní ráně dýchat. Nesmí vás škrtit a řezat. Zároveň musí poskytnout potřebnou fixaci poporodních vložek, u kterých nezapomeňte na pravidelnou výměnu – předejdete infekci.
Čištění pupíku s octeniseptem
První dny s miminkem vám usnadní porodní asistentky nebo sestřičky, ale doma péče o pupeční pahýl nekončí. Důležité je místo udržovat v suchu, čistotě a šetrně dezinfikovat.
Po odstřižení pupeční šňůry zůstane v pupíku miminka pupeční pahýl. Jeho ošetření je v prvních dnech důležité a vyžaduje speciální péči. Jak pahýl ošetřit, aby se do něj nedostala infekce?
Dodržujte několik jednoduchých kroků:
- Připravte si octenisept sprej s vatovými tyčinkami nebo tampony. Před ošetřením si nezapomeňte důkladně umýt ruce mýdlem s neutrálním pH.
- Octenisept aplikujte na připravené pomůcky a potřete jimi pupík od bříška směrem ke konci přestřihnutého pahýlu. V případě znečištění stolicí nebo močí opláchněte místo vodou a opět použijte octenisept. Přebytečné množství octenisept roztoku v okolí pupíku je nutné z pokožky odstranit tamponem nebo žínkou.
- Až budete miminko balit zpátky do plenky, pupík nepřekrývejte. Musí zůstat na vzduchu, aby přirozeně zasychal.
- Proces čištění opakujte podle potřeby, alespoň jednou denně.
Kdy se pupík zahojí?
Pupeční pahýl by měl samovolně odpadnout za 1–2 týdny od narození miminka. Než pupeční pahýl odpadne, doporučujeme miminko omývat pouze vlhčenými žínkami a nekoupat. Pupík se nesmí ponořit do vody, aby nezačal mokvat. Vlhké prostředí jenom prodlouží dobu hojení a může způsobit zánět. V tomto případě se nespoléhejte na domácí léčbu a kontaktujte svého dětského lékaře.
octenisept® sprej – Lék dostupný bez lékařského předpisu. Účinnou látkou je octenidine dihydrochloride, 2-phenoxyethanol. Pouze k vnějšímu použití. Před použitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci. O případných rizikách a výskytu nežádoucích účinků se poraďte s lékařem. octenisept® hojivý gel – zdravotnický prostředek. Před použitím si přečtěte návod k použití.