Základní funkce lidské nohy slouží k udržování stability, rovnováhy a především k přenosu váhy na podložku při kinetickém pohybu - chůzi. Vlastní skelet nohy je tvarován do podélného i příčného oblouku a tato jedinečná architektura je udržována pomocí systému složité soustavy mezikostních vazů a svalového aparátu. Vrozené vady, nepřiměřená zátěž, obezita a nevhodná obuv mají vliv na tvar nohy a následné obtíže. Jedním z nejčastějších problémů jsou bolesti v oblasti paty, známé pod pojmem "ostruha patní kosti".
Calcar calcanei: jedná se o bolestivé a často na terapii rezistentní onemocnění, postihující pacienty různých věkových kategorií, především mezi 30-50 lety. Pacient trpí výraznou bolestí při došlapu s maximální intenzitou po odpočinku – nejčastěji ráno, při vstávání. Dochází k poruše pohybového stereotypu, s následnými bolestmi i jiných kloubů a páteře. Bolest limituje pracovní činnost i běžné denní aktivity.
Příčinou je bolestivý úpon v důsledku tahu krátkých svalů nohy a plantární fascie, situovaný do plosky nohy na vnitřní hrbolek patní kosti. Rentgenem zjištěný útvar, známý jako „ostruha“, je již vlastně dalším stupněm onemocnění. Vzniká po čase, jako tahový osteofyt, na podkladě dlouhodobějšího přetěžování svalových úponů. Jinak řečeno, obtíže s „ostruhou“ mohou mít již pacienti, kteří na rentgenovém snímku výrůstek patrný ještě nemají, naopak vytvořenou ostruhu mohou mít i ti, co nemají žádné obtíže. Bolestivá není tedy samotná ostruha, ale měkké tkáně v okolí, které ostruha dráždí.
Obdobné obtíže jako patní ostruha mohou způsobovat i jiná onemocnění v oblasti patní kosti:
- Plantární fasciitida – nejčastější podobné onemocnění, způsobené fibrotickými (vazivovými) změnami plantární fascie. Bolesti jsou lokalizované do celé plosky nohy, tlakově je bolest ne zcela přesně ohraničena.
- Bolesti vnitřní strany paty při dekompensaci ploché nohy. Často s propagací až k vnitřnímu kotníku.
- Bolesti z přetížených šlach v oblasti vnitřního kotníku.
- Neurologické příčiny.
- Benigní, maligní nádory; infekce; cévní příčiny – tyto příčiny jsou vzácnější.
Terapie:
- vhodná měkká obuv, úprava ortopedickou vložkou s odlehčením paty,
- protizánětlivé léky lokální i perorální (Ibuprofen, Diklofenak),
- lokální obstřik kortikoidy,
- fyzioterapie (ultrazvuk, laser),
- lokální ozáření rentgenem,
- rázová vlna (v poslední době populární léčba, kdy se vzduchová vlna mění v akustickou),
- operační řešení - ve výjimečných případech, například při úporných bolestech při zlomenině ostruhy, i když v poslední době několik pracovišť s úspěchem používá arthroskopické řešení chronických obtíží.
Závěrem je třeba si připomenout, že jakákoli výše zmiňovaná léčba je pouze adjuvantní - odstraňující příznaky, ale neřešící patofyziologii postižení. Je třeba pacienta instruovat ohledně používání vhodné obuvi, posilování svalů nožních kleneb a v řadě případů o vhodné redukci váhy.
Přidat nový komentář