Bronchitida je zánětlivé onemocnění průdušek. Průdušky tvoří systém trubic, které rozvádějí vdechovaný vzduch z průdušnice k plicním sklípkům. Příčinou zánětu je nejčastěji virová či bakteriální infekce...
„Dlouhou dobu jsme nevěděli, co synovi je a spíše jsem si myslela, že na nás syn něco hraje, aby nemusel doma pomáhat,“ říká maminka Aleše. Po návštěvě lékařky nakonec Alešovi diagnostikovali astma. Tehdy mu bylo čtrnáct let. Onemocnění předcházely alergie, které jsou u dětí, ale i u dospělých hojně vyskytované.
„Aleše mám v péči již šest let a úplně na začátku jsme řešili problémy se sennou rýmou a se spojivkami,“ říká MUDr. Hana Janíčková a dodává:
„Nakonec jsem pacientovi diagnostikovala alergii na roztoče a předepsala protialergické léky.“
První větší problémy s kašlem a dechovou nedostatečností Aleš pocítil již v roce 2017. Úlevová léčba mu tehdy pomohla a od dalších potíží měl klid.
„Při kontrole v lednu tohoto roku Aleš přiznal namáhavou dušnost. Náznaky astma se projevovaly ve chvílích, kdy Alešův organismus začal pociťovat větší námahu,“ dodává lékařka.
Sám Aleš pocity, kdy se u něj astma projevilo, popisuje jasně: „Měl jsem pocit, že se nemůžu dodechnout.“
„Mrzí mě, že jsem náznaky synovi nemoci přehlížela, ale jsem ráda za odbornou pomoc paní doktorky Janíčkové a to, že dostala astma pod kontrolu,“ dodává maminka Aleše.
Od června Aleš užívá pravidelné léky, cítí se dobře, přesto je pravidelná léčba a prevence astma žádaná.
Dle příběhu Aleše lze soudit, že občas nemusí být první příznaky astmatu zjevné, a tak je lze přehlédnout.
„Pokud rodiče pozorují u svých dětí abnormální zadýchávání, mělo by se vždy vyšetřit. Je důležité porovnávat děti s vrstevníky a vzít do úvahy i jejich tělesné dispozice. Významné je, když dítě začne „bezdůvodně" ztrácet kondici – neuběhne tolik jako dříve, nezvládá např. trénink, který dřív nedělal žádné potíže, nestačí kamarádům, po námaze kašle. Příčinou nemusí být vždy astma, ale u dětí je dušnost a/nebo kašel po zátěži velmi často prvním příznakem astmatu,“ doporučuje MUDr. Hana Janíčková. Členka České společnosti alergologie a klinické imunologie, České pediatrické společnosti, lektorského sboru České iniciativy pro astma a Evropské akademie alergologie a klinické imunologie. Lékařka pacienta Aleše.