Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Pastinaca sativa L.)
Příprava čaje
Z plodů: 1/2 čajové lžičky na šálek (200 ml) vody.
Z nati: 1-2 g na šálek vody.
Z kořene: 2 čajové lžičky na šálek vody.
Užívaná část
Kořen (Radix pastinacae) | |
Plod (Fructus pastinacae) |
Sběr a sušení
Kořen sbíráme po odkvětu rostliny. Rychle umyjeme a usušíme. Plod sbíráme koncem léta nebo na podzim, v době vyzrávání. Stejně jako kořen, také plod rychle usušíme, nejlépe ve stínu.
Jak vypadá
Dvouletá rostlina dosahující výšky asi 1 metr. Kořen je dužnatý, bílé až světle béžové barvy. Přímá lodyha je nahoře větvená a je zakončena žlutými květy uspořádanými do okolíků. Listy jsou 3-4 krát zpeřené, jasně zelené. Plodem je až 8 mm dlouhá dvojnažka. Kvete během léta.
Kde se rostlina vyskytuje
Pastinák se pěstuje, ale můžeme se s ním setkat u cest a na loukách.
Co pastinák obsahuje
Pro pastinák jsou typické silice, alkaloid pastinacin, flavonoidy, bílkoviny, vitamín C, minerální látky a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na organismus.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Známý prostředek proti lidským střevním červům a jako pomoc při uštknutí hadem. Byl také velmi osvědčeným lékem proti otokům, k úpravě menstruace a léčbě kurdějí. Později se také využíval proti rakovině, astmatu, tuberkulóze a podobným plicním nemocem.
Dnes: Pastinák lze použít vnitřně.
Vnitřně: Pastinák působí příznivě na celý trávicí trakt, povzbuzuje chuť k jídlu, mírní bolesti střev a je prevencí plynatosti. Pro své močopudné účinky se využívá při onemocněních ledvin, močového měchýře, při močových kamíncích a zánětu prostaty. Čistí krev.
Na co si dát pozor
Ve větším množství může způsobovat překrvení dělohy a trávicí trubice, návaly krve do hlavy a stavy opojení. Nemá se používat ve velkém množství, zvláště v těhotenství! Nemá se používat při glomerulonefritidě! Vzhledem k tomu, že plody mají více účinných látek, působí silněji a mohou mít i více nežádoucích účinků.
Pozn.: Droga je součástí řady originálně vyráběných přípravků. Kořen používáme jako koření do potravy, neboť jídlo nejen příjemně ochutí, ale i ve vařeném stavu si zachovává část účinku. Nať je velmi vhodná ke konzumaci za syrova. Použitá tímto způsobem je zdrojem velkého množství vitamínů, především vitamínu C.
Přidat nový komentář