Pásový opar je onemocnění způsobené viry. Když se s tímto typem virů setká člověk poprvé, onemocní planými neštovicemi, které si většina z nás odstonala v dětství. Viry, které ji způsobují, mají schopnost se schovají v některých buňkách našeho těla a pak při oslabení obranyschopnosti stačí nějaká větší zátěž a ony se “probudí” a způsobí výsev pásového oparu.
Jak poznám pásový opar
Pásový opar se projevuje svěděním, trnutím nebo bolestí na místě, kde se pak objeví lehké zarudnutí a vytvoří se skupinka puchýřků, ve tvaru pásu.Ty obvykle brzy prasknou, místo mokvá. Tkáňový mok zaschne do stroupku, do kterého se může přimísit i troška krve. Časem se stroupek odloupne a kůže pod ním je zhojená. Pásový opar je doprovázen bolestí, která může i po zhojení přetrvávat, teplotami, únavou, bolestmi svalů a kloubů. Pásový opar je vždy jen na jedné polovině těla. Nejčastějším místem pásového oparu jsou oblasti kůže na hrudníku o šířce odpovídající vzdálenosti mezi žebry a v délce od páteře po střed hrudní kosti. Dalším místem, které je často postiženo, je polovina čela a okolí.
Léčba pásového oparu
Pro nemocného je nejdůležitější, aby k lékaři přišel už na začátku výsevu. Čím dříve se podají účinné léky proti této nemoci, tím je efekt léčby výraznější.
Léčba pásového oparu spočívá v podávání celkových protivirových přípravků, tzv. antivirotik. Podávají se většinou v tabletách. Při rozsáhlém postižení jsou nemocní hospitalizováni a podávají se v infuzích. Tato léčba umožňuje podstatně zkrátit proces hojení pásového oparu a také výrazně zmírnit bolesti a další nepříjemné komplikace.
Kromě antivirotik se pacientům zpočátku aplikují tinktury, zásypy nebo pasty k urychlení zasychání puchýřků, později na stroupky protizánětlivé masti. Léčba většinou trvá 3 až 4 týdny.
Nezbytnou součástí léčebného režimu pásového oparu je také dostatek spánku a odpočinku, vyvarování se stresovým situacím a výraznější fyzické aktivitě či nachlazení. Samozřejmostí je dostatek vitaminů, nejlépe v přirozené formě.
Komplikace pásového oparu
Nejčastější komplikací pásového oparu je postherpetická neuralgie. Jedná se o nervovou bolest, která může přetrvávat měsíce nebo roky po zahojení pásového oparu. Riziko postherpetické neuralgie roste s věkem. Další komplikací je zánět oční rohovky při postižení oka s možností až oslepnutí. Velice vzácně dochází k šíření viru do centrálního nervového systému, kde virus postihuje mozek a mozkové pleny a vzniká obraz serózní meningoencefalitidy, což je nehnisavý zánět mozku a mozkových plen. Následky postižení mozku jsou často velmi závažné, dochází ke svalovým obrnám, k ochrnutí končetin nebo k postižení intelektových funkcí mozku
Prevence pásového oparu
V současnosti je možnost očkování proti onemocnění pásovým oparem. Očkování se doporučuje osobám nad 50 let věku, očkovaným, nebo které prodělaly onemocnění planými neštovicemi, nebo s oslabeným imunitním systémem. Jako účinnou prevenci pásového oparu můžeme označit posilování imunity, které spočívá v omezování stresu, únavy, v pobytu na čerstvém vzduchu a ve zdravé stravě.
Přečtěte si také
Svědění - aktuální téma nadcházející letní sezóny
Jaká rizika v sobě skrývá kancelářská práce?
Češi se naučili očkovat proti klíšťové encefalitidě
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.