V roce 1817 definoval James Parkinson příznaky choroby, která dodnes nese jeho jméno. Celosvětově je vynakládáno značné úsilí na zjištění příčin vzniku a hledání léčby této doposud nevyléčitelné nemoci. V ČR trpí Parkinsonovou nemocí (PN) přibližně kolem 15 tisíc lidí.
Parkinsonské syndromy nemusí vždy znamenat onemocnění PN
Lékaři upozorňují na to, že podobné projevy jako parkinsonova nemoc mohou mít i jiná neurologická onemocnění – jedná se zhruba o 20 procent z diagnostikovaných pacientů. U těchto syndromů, které jsou jiného původu, je ale léčba ještě mnohem obtížnější – na rozdíl od PN, kde je mechanismus vzniku znám (odumírání nervových buněk ve středních mozku, které vyrábějí dopamin – tj. neuropřenašeč, jehož nedostatek v bazálních gangliích úzce souvisí se vznikem PN).
(podrobnější informace o projevech a diagnostice PN naleznete na: portálu Ordinace.cz,
Parkinsonova choroba)
Ukazuje se, že nejde jen o dopamin
Při PN dochází i ke ztrátě jiných buněk a neuropřenašečů. Právě tady zatím není známa žádná léčba. Příznaky PN totiž nepostihují jen hybnost, ale také poruchy vegetativního nervstva (např. pocení), objevují se psychické potíže a problémy se spánkem.
Budoucnost se tedy posunuje do této oblasti – tj. hledání řešení tzv. non-dopaminergních poruch.
Cílem kauzální terapie (tj. takové, která příčinu nemoci a nemoc samu může odstranit) je v první fázi zastavení nebo alespoň zpomalení progrese, dále neuroprotekce (nasazení látek ochraňujících nervový systém), neuroprevence a neurorestorace (obnovení funkcí).
Zatím je k dispozici stále jen léčba symptomatická, potlačující projevy nemoci. Ale i tady už došlo k mnoha významným posunům :
- 1867 – anticholinegika.
- 1960 – objevuje se levodopa, dodnes používaná (je nejúčinnější u pohybových projevů, ale nezabraňuje progresi, po určité době se její účinnost začíná zkracovat, dopamin se přestane skladovat a objevují se mimovolní pohyby).
- 1970 – selegilin, amantadin...
Přidat nový komentář